fbpx
İtalya'da Eğitim

Çekya’da Üniversite Eğitimi

Çekya’da Üniversitesi Eğitimi

Avrupa’nın zengin bir kültürel birikime sahip ülkesi olan Çekya’da üniversite eğitimi, Türk öğrenciler tarafından henüz çok bilinmiyor. Çekya’da üniversite eğitimi için sunulan fırsatlar ve üniversitelerinin eğitim kalitesi bilindikçe Çekya’nın önümüzdeki dönemde eğitim için bir cazibe merkezi haline geleceğini söyleyebiliriz. 

Çekya, Orta Avrupa’da yer alan oldukça zengin tarihsel ve kültürel birikime sahip bir ülkedir. Ülkenin başkenti Prag, Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir ve birçok üniversite de bu şehirde bulunmaktadır. Çekya’nın ilk üniversitesi 1348 yılında Prag’da kurulan Charles Üniversitesi’dir. Çekya’da üniversite eğitiminin bilinmeyen yönlerinden biri de köklü bir geçmişe sahip olmasıdır. Charles Üniversitesi de bu köklü geçmişin en önemli örneğidir. 

Çekya’da lisans eğitimi süresi 3 yıldır. Bu süre tıpta 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılıkta 5 yıldır. Yüksek lisans eğitimi ise ülkemizde olduğu gibi 2 yıl sürmektedir. İngilizce hazırlık eğitimi seçeceği sunan Çekya üniversiteleri, birçok bölümde İngilizce eğitim sunmakla beraber Çekçe eğitim ücretsizdir. 

“Avrupa’nın zengin bir kültürel birikimine sahip ülkesi Çekya, sunduğu kaliteli üniversite eğitimiyle de adından söz ettiriyor.” 

 

cekyada-universite-egitimi

Neden Çekya’da Üniversite Eğitimi?

Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrencilerin Çekya için sordukları en önemli soru “Neden Çekya’da üniversite eğitimini tercih etmeliyim?” sorusudur. Bunun için birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebepleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çekya’da üniversite eğitimi ülkemize göre oldukça ekonomiktir. Bir öğrencinin yıllık yaşam maliyeti 4500-5000 euro civarındadır. 
 • Çekya üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti 500-5000 Euro arasında değişmektedir. Bu da ülkemizde herhangi bir özel üniversitenin yıllık ücretinden bile daha azına denk gelmektedir. Aynı zamanda bölüm çeşitliliği de oldukça geniştir. 
 • Çekya’da üniversite eğitimi için Türkiye’de sınava girme şartı bulunmamaktadır. Birçok bölümde sınavsız kabul almak mümkündür. Sadece lise diplomanızla Avrupa’da üniversite eğitimi fırsatı sunan Çekya’da istediğiniz bölümü sınavsız olarak okuma şansına sahip olacaksınız. 
 • İngilizceniz yetersiz ise Çekya’da 1 yıllık İngilizce hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Hazırlık eğitimiyle birlikte eğitim almak istediğiniz bölüm ve Çekya’yla ilgili geniş bir birikime sahip olacaksınız. 
 • Çekya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler tüm Avrupa’da geçerli olan “mavi diploma”ya sahip olmaktadır. Bu da tüm Avrupa’da çalışabilmeniz anlamına gelmektedir. Ülkemizde bir üniversiteden mezun olan birine göre Avrupa’da veya dünyanın başka bir ülkesinde çalışmanız çok daha kolaydır. 
 • %2 işsizlik oranıyla bu alanda Avrupa’nın en iyi ülkesidir. Bunda üniversite eğitiminin kalitesinin etkisinden bahsetmemize gerek bile yok!
 • Çekya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler Schengen vizesine ve tüm Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olmaktadır. Farklı ülkeleri ve kültürleri tanımak da eğitimin bir parçasıdır ve Avrupa içi seyahatler bir öğrenci için oldukça ekonomiktir.

Çekya’da Üniversite Fiyatları

Çekya üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri bölümden bölüme veya okuldan okula değişmektedir. Yıllık okul ücretleri genel olarak 500-5000 euro arasındadır. Tıp bölümünde ise yıllık eğitim ücreti 13.000 Euro civarındadır. 

Çekya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Avrupa’da sınavsız eğitim için Çekya oldukça iyi bir tercihtir. Çekya’da üniversite eğitimi için Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yok. Lise mezunu olmanız ve B2 seviyesinde dil belgeniz olması yeterli. Eğer İngilizceniz yeterli değil ise Çekya’da İngilizce hazırlık eğitimi alabilirsiniz. Lisans eğitim süresi 3 yıl olduğu için herhangi bir kaybınız da olmaz.

Çekya’da Üniversite Nasıl Okunur?

Çekya’da okumak için lise diplomanız yeterlidir. Birçok bölümde sınav şartı bulunmazken, bazı bölümler kendi özel sınavlarını yapmaktadırlar. Bu konuda da EduScala olarak öğrencilerimizi bu sınavlara en iyi şekilde hazırlamaktayız.

Çekya’da Eğitim Dili

Çekya’da eğitim dili Çekçedir. Ancak geçmişi yüzyıllara dayanan ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Çek üniversiteleri uluslararası öğrencileri ülkeye çekmek ve dünya çapında bir eğitim vermek için İngilizce eğitime de ağırlık vermektedirler.

Türkiye’de öğrencilerin en çok tercih ettiği tıp, mühendislik, mimarlık, diş hekimliği gibi bölümleri Çekya’da tamamen İngilizce olarak okuyabilirsiniz.

Çekya Üniversiteleri Kabul Şartları

Çekya’da üniversiteler Türkiye’de üniversite sınavınıza veya lisede eğitim aldığınız alana bakmazlar. Çekya’da istediğiniz bölümü şartlarını sağladığınız sürece okumanız mümkündür. Bazı bölümler sınavla öğrenci kabul ederken bazı bölümler de sizin dil seviyeniz, lise not ortalamanız gibi kriterleri göz önünde bulundururlar.

Çekya’da Eğitim Alabileceğiniz Bazı Bölümler

Çekya’nın En İyi Üniversiteleri

 • Charles Üniversitesi
 • Çek Teknik Üniversitesi
 • Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi
 • Prag Ekonomi Üniversitesi
 • Masaryk Üniversitesi

Çekya’da Lisans Eğitimi

Çekya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi bölümlerde eğitim süresi ülkemizdeki gibi 5 veya 6 yıldır. Türkiye’de popüler olan neredeyse tüm bölümleri Çekya’da tamamen İngilizce olarak okuyabilirsiniz.

Çekya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Çekya’da master yapmak isteyen öğrenciler için birçok alanda özel yüksek lisans programları bulunmaktadır. Çekya’da yüksek lisans eğitimi ülkemizdeki gibi 2 yıl sürmektedir ve tezlidir.

Çekya’da Yaşam Maliyetleri

Çekya’nın Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen kendi para birimini kullanmaktadır. Çekya’nın para birimi Çek Korunasıdır. 1 Çek Korunası yaklaşık 25 Eurodur. Bu da yaşam maliyetleri anlamında büyük bir avantajdır. Bir öğrencinin genel harcamaları olan eğitim, yeme-içme, eğlence ve konaklama harcamaları aylık yaklaşık 450-500 Euro civarındadır. Eğitim süresi olan 10 aylık bir hesaplama üzerinden tüm masraflar dahil yıllık 4500-5000 Euroya tekabül etmektedir. Bu meblağ ülkemizde bir özel üniversitede eğitim ve yaşam maliyetinin altındadır. 

Çekya’da Konaklama

Çekya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin konaklama için ilk tercihi genellikle öğrenci yurtları olmaktadır. Sonraki yıllarda okul çevrelerinin genişlemesiyle ev kiralamayı da tercih etmektedirler. Çekya’da şehirden şehre değişmekle birlikte yurtların aylık ücreti genellike 150-200 Euro arasındadır. 

Çekya’da Üniversiteler Ne Zaman Açılıyor?

Çekya’da Üniversiteler genel olarak Eylül-Ekim aylarında eğitime başlamaktadır.

Çekya Üniversitelerine Başvuru

Çekya Üniversitelerine başvuruları EduScala aracılığıyla yapabilirsiniz.

Çekya’da Eğitim Danışmanlığı

EduScala Çekya Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz. Siz de Çekya’da Üniversite Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.


 

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: