fbpx
İtalya'da Tıp Eğitimi

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT sınavı, İtalya’da İngilizce eğitim veren tıp fakültelerine girişte uygulanan bir sınavdır. Sadece İtalya özelinde yapılan sınav İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı (MIUR) ve Cambridge ortaklığında düzenlenmektedir. Sınav dili İngilizcedir. İtalya’da öğrencilerin tercih ettikleri üniversitelerde ve İtalya dışında belirlenen sınav merkezlerinde eş zamanlı olarak yapılır.

 

IMAT Sınavı Soruları 

IMAT’te mantık, genel kültür, biyoloji, kimya, fizik ve matematikten sorular sorulmaktadır. Fen bilimleri ve matematik gibi alanlar Türk öğrencilerin aşina oldukları konular iken mantık, genel kültür gibi Türk eğitim müfredatında yer almayan alanlardan da sorular bulunmaktadır. Bu aşamada ise öğrencilerin akademik bir destek almaları sınav başarılarına etki etmektedir.

EduScala olarak sınava yönelik en güncel kaynakları öğrencilerimizle paylaşmakta ve hazırlık sürecini öğrencilerimizle birlikte yürütmekteyiz. Belli periyotlarda yaptığımız denemelerle öğrencilerimizin puan skalasını belirlemekte ve buna uygun bir tercihte bulunmaktatız. Öğrencilerimizin İtalya’da eğitime başlayana kadarki süreçte tüm bürokratik işlemleri de uzman ekibimiz tarafından yürütülmektedir.

 

IMAT Sınavı Soru Dağılımı

Mantık : 10 Soru

Genel Kültür : 12 Soru

Biyoloji : 18 Soru

Kimya : 12 Soru

Fizik – Matematik : 8 Soru

 

IMAT Sınavı Hazırlık Kursu

IMAT, İtalya özelinde yapılan spesifik bir sınav olduğu için hazırlık süreci de buna uygun olarak yürütülmelidir. Düşük eğitim harçları ve yüksek eğitim kalitesiyle ön plana çıkan İtalya, her yıl artan sayıda başvuru almakta, bu da doğal olarak rekabete yansımaktadır. Öğrencilerin sınava hazırlık sürecini en iyi şekilde yürütmeleri sınav başarısına da doğrudan katkı sağlayacaktır. Siz de IMAT’e en iyi şekilde hazırlanmak için IMAT sınavı hazırlık kurslarımıza katılabilirsiniz. 

Hazırlık kurslarımız ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

 

imat-sinavi-nedir

IMAT Sınavı Zor Mu?

Sınavın zorluğu ile ilgili olarak öznel yorumlar yapılabilir. Genel puanlara bakılarak ortalama zorlukta bir sınav olduğunu söyleyebiliriz. Sınavda süre yönetimi oldukça önemlidir. 60 soru için 100 dakika süre tanınmaktadır. Ayrıca hazırlık sürecinde sınava özel kaynaklardan çalışmak ve bu alanda uzman kişilerden destek almak da sınav başarısına doğrudan etki etmektedir. 

 

IMAT Sınavı Tarihi 2021

IMAT Sınavı 2021 yılı güncel takvimi yayınlandı. Sınav bu yıl 9 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecektir. Sınavla ilgili tüm güncel gelişmeler için websitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın!

 

IMAT Sınavı Nerede Yapılır?

IMAT, İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren üniversitelerde ve İtalya dışında belirlenen sınav merkezlerinde düzenlenmektedir. 2018 yılından beri İstanbul da sınav merkezlerinden biridir. Öğrenciler İstanbul’da da sınava girme imkanına sahiptirler.

 

İtalya Tıp Fakülteleri Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Sınava hazırlık aşamasının doğru bir şekilde yönetilmesi ve sınava yönelik özel bir çalışma programının belirlenmesi oldukça önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi IMAT, sadece İtalya’da düzenlenmektedir. EduScala olarak ilk aşamada öğrencilerimizin seviyesini belirleyip buna uygun bir çalışma programı çıkartıyoruz. Daha sonrasında belli periyotlarla yaptığımız denemelerle öğrencilerimizin gelişim süreçlerini takip ederek en uygun tercihi yapıyoruz. Öğrencilerimizin tüm bürokratik süreçlerini profesyonel ekibimizle yürüterek öğrencilerimizin hazırlık sürecinden maksimum verimi elde etmelerini sağlıyoruz.

 

IMAT Sınavı Örneği

Sınav örnekleri ekibimizde mevcuttur. Geçmiş yıllara ait soru örneklerine ulaşabileceğiniz web sitemiz, İtalya’da eğitim konusunda güncel bilgiler içeren makalelerle sürekli olarak güncellenmektedir. Hemen bize ulaşın.

 

IMAT Sınavı Başvuru

IMAT başvuru süreci farklı aşamalar içermektedir. Sınava online kayıtlar Temmuz ayı içerisinde yapılmaktadır.  Ancak sınava kayıt ile ilgili farklı prosedürler de bulunmaktadır ve belli bir süreye tabi olduğu için takibi oldukça önemlidir.

Hem sınava hazırlık hem de bürokratik işlemlerin bir arada yürütülmesi öğrenci ve veliler için yorucu olmaktadır.Bu aşamada EduScala olarak hazırlıktan İtalya’da eğitime başlayana kadar tüm süreçte profesyonel destek hizmetleri sunmaktayız. Siz de İtalya’da Tıp Eğitimi ile ilgili İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimizden destek alabilirsiniz.

IMAT Sınavı 2021

2021 IMAT için öğrencilerimizle hazırlık sürecimiz tüm hızıyla devam ediyor. Siz de sınava özel kaynaklarımız ve deneme sınavlarımız ile en iyi şekilde hazırladığımız öğrencilerimiz arasında yerinizi alabilirsiniz. Detaylı bilgi ve kayıt için ekibimize ulaşabilirsiniz.

IMAT Sınavı Kitapları

Sınava hazırlık kitaplarımız bir kaç set halindedir, basılı ve dijital ortam olmak üzere Öğrencilerimize 2 farklı tarzda kaynak paylaşımını yapmaktayız.

Kaynaklarımız İtalya’dan getirilmekte Türkiye’de uzmanlarımız aracılığıyla düzenlenmekte ve önceki yıllardan sınavı kazanan adaylarımızdan alınan dönüşlerle revize edilmektedir.


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur.
Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de IMAT Sınavı ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve
+90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: