fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya Eğitim Danışmanlığı

İtalya Eğitim Danışmanlığı 

İtalya 300’ün üzerinde İngilizce program seçeneği, düşük eğitim ücretleri, geniş burs imkanları, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olması gibi birçok sebepten ötürü Türk öğrenciler tarafında çokça tercih edilmektedir. Yılda ortalama 2.500 Türk öğrenci yurtdışında eğitim almak için İtalya’yı tercih etmektedir. Başvurulardan İtalya’daki işlemlere kadar uzun bir süreci kapsayan süreçten sonra öğrenciler eğitimlerine başlamaktadırlar. Ancak İtalya’ya özel sınavlara hazırlık süreci ve yorucu İtalyan bürokrasisi karşısında öğrenciler ve veliler bu alanda uzman kişilerden destek alma ihtiyacı hissetmektedirler. Bu yazımızda İtalya eğitim danışmanlığı na neden ihtiyacınız var, EduScala Eğitim Danışmanlık olarak bu alanda sunduğumuz hizmetler neler bunlara değineceğiz. 

 

İtalya’da Eğitim Sistemi

İtalya eğitim sistemi üniversiteye giriş aşaması olarak Türkiye ile büyük oranda farklılık göstermektedir. Örneğin Türkiye’de öğrencilerin üniversite eğitimi alabilmek için TYT-AYT adı verilen ulusal bir sınava girmeleri gerekirken İtalya’da bu şekilde bir merkezi sınav uygulaması yoktur. İtalya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin Tıp, Mimarlık, Diş Hekimliği gibi sayısal alanlar dışında ortak bir sınava girmeleri gerekmez. Ayrıca birden fazla bölümden kabul alarak bunlar arasında tercihte bulunabilirler. Bu anlamda İtalyan eğitim sistemi Türk eğitim sistemine göre oldukça avantajlıdır.

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bu sayede öğrenciler daha erken hayat atılmaktadırlar. İtalyan üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. Bu alanda İtalya, dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasında en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir. Bu da İtalya’da eğitimin kalitesini gözler önüne sermektedir. İtalya’da yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir ve tezlidir. Ayrıca, özellikle pratik ağırlıklı Moda Tasarım, Gastronomi gibi alanlarda birçok sertifika programı da mevcuttur.

 

İtalya Üniversite Sınavı

Daha önce de belirttiğimiz gibi İtalya’da merkezi bir sınav bulunmamaktadır. Sayısal alanlar olan Tıp, Mimarlık ve Diş Hekimliği için İngilizce ve İtalyanca olarak ortak sınavlar düzenlenmektedir. Mühendislik için ise okullar kendi belirledikleri kriterlere göre öğrenci kabul etmektedirler. Örneğin bazı üniversiteler sınavla öğrenci kabul ederken, diğer üniversiteler de Skype mülakatı gibi yöntemlerle öğrencilerin akademik yeterliliklerini ölçmektedirler.

Sosyal bilimler alanlarında ve bazı mühendislik alanlarında ise sınavsız üniversite eğitimi almak mümkündür. Bu bölümler için genellikle B2 seviyesinde dil belgesi talep edilmektedir. Bunun yanında rekabetin yüksek olduğu üniversiteler SAT, ACT gibi uluslararası sınavlardan puanlar da talep etmektedirler. 

 

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

 

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da okumak için gereken şartlardan en temel olanı B2 seviyesinde dil yeterliliğidir. Hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi için en önemli şarttır. Bunun yanında sınavla öğrenci kabul eden bölümler için düzenlenen sınavda başarılı olma şartı bulunmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi daha çok sayısal alanlarda sınavla öğrenci kabul edilmektedir. 

İtalya’da yüksek lisans eğitimi için ise dil belgesinin yanında eğitim almak istediğiniz alanla ilgili lisans diploması veya temel akademik yeterlilikleri karşılamanız beklenir. Yüksek lisans eğitimi için herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Ancak bazı üniversiteler öğrencilerin akademik yeterliliklerini ve dil seviyelerini değerlendirmek için Skype mülakatı düzenlemektedirler.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

İtalya’da Sertifika Programları

İtalya’da üniversite eğitimi yanında Gastronomi, Moda Tasarım, İtalyanca, Turizm gibi alanlarda da çeşitli sertifika programları mevcuttur. Amatör seviyeden profesyonel seviyeye kadar çok çeşitli düzeylerde programlar İtalya’da mevcuttur. Özellikle Gastronomi ve Moda Tasarım alanlarında İtalya, dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Bu alanlarda çalışan ve uzmanlaşmak isteyenler için İtalya’nın birçok farklı şehrinde sertifika programları bulunur. Özellikle yaz dönemi için moda tasarım kursları çokça rağbet görmektedir. Siz de İtalya’da alanınızla ilgili sertifika programları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

italya-egitim-danismanligi

İtalya’da Çalıştığımız Üniversiteler

EduScala Eğitim Danışmanlık olarak İtalya’nın en iyi üniversitelerine öğrenci yerleştirmekteyiz. Devlet üniversiteleri yanında Moda Tasarım, Tıp, Gastronomi, İşletme Ekonomi ve İtalyanca dil eğitimi gibi alanlarda özel okullar ve kursların da resmi Türkiye temsilciliğini yapmaktayız. Öğrencilerimizin olduğu İtalyan üniversitelerinden bazıları:

İtalya Üniversite Danışmanlık

İtalya’da Üniversite Eğitimi düşünüyorsunuz ancak nereden ve ne yapacağınızı bilemiyor musunuz?

Eğer ülke seçiminde ve bölüm seçiminde tamamen emin iseniz bundan sonraki süreç için en doğru adrestesiniz.

İtalya Eğitim Danışmanlık İçin Neden Biz?

İtalya’da eğitim almak isteyen bir öğrencinin akademik yeterliliğine uygun okul ve üniversite seçimi yapması, yaşamını devam ettirmek istediği çevreye uygun bir şehir seçimi, bürokratik işlemlerde boğulmadan eğitimine odaklanması, en önemlisi de İtalya’nın sunmuş olduğu eğitim fırsatlarından tam anlamıyla faydalanabilmesi için iyi bir yurtdışı eğitim danışmanlık firmasıyla çalışmak önemlidir. Özellikle İtalya gibi bürokratik işlemlerin oldukça zor olduğu bir ülkede bu ihtiyaç daha da önem kazanmaktadır. 

EduScala Eğitim Danışmanlık olarak, İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip ekibimizle danışan öğrencilerimizin akademik seviyesi ve taleplerini göz önünde bulundurarak uygun şehir ve okul seçimi yapıyoruz. Başvurularla başlayan uzun soluklu süreçte ise tam destek sağlıyoruz. İtalya’da bulunan ekibimizle de yabancı bir ülkede yaşama başlamanın stresli sürecini azaltmak için öğrencilerimizi karşılıyor ve konaklama, oturum izni, okul kaydı gibi tüm işlemlerini titizlikle yürütüyoruz.

İstanbul İtalya Eğitim Danışmanlık

Merkez ofisimiz İstanbul-Kadıköy’de yer almaktadır. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenci ve velilerimizle sık sık görüşmeler yapmaktayız. Sizler de “İtalya’da eğitim almak istiyorum ama nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum” diyorsanız ofisimize davetlisiniz. :)

Ankara İtalya Eğitim Danışmanlık

Yılın belli dönemlerinde Ankara’nı en iyi okullarında sunumlar, veli görüşmeleri ve yurtdışı eğitim fuarları için Ankara’da bulunmaktayız. Ayrıca İtalya eğitim danışmanlık hizmeti sunduğumuz Ankara’dan birçok öğrencimiz de bulunmaktadır.Ankara’dan bir çok referans öğrencimiz ve velimiz ile sizlere en iyi desteği sunacağımıza şüpheniz olmasın.

İzmir İtalya Eğitim Danışmanlık

Firmamızın ismini koyarken esin kaynağımız olan Ege’nin incisi İzmir’de de yılın belli dönemlerinde sunumlar, veli görüşmeleri ve yurtdışı eğitim fuarları için bulunmaktayız. İtalya’da eğitim almasına aracılık ettiğimiz İzmir’den birçok öğrencimiz bulunmaktadır.

Sadece Türkiye’nin büyük şehirlerinden değil, birçok şehirden İtalya’da sınavlara hazırladığımız ve İtalya’da eğitim için danışmanlık hizmeti sunduğumuz birçok öğrencimiz bulunmaktadır.

Siz de İtalya’da üniversite eğitimi ile ilgili hem Türkiye’de hem de İtalya’da sunduğumuz hizmetlerle ilgili bilgi almak ve İtalya’nın uluslararası öğrenciler için sunmuş olduğu imkanlardan faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur.
Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya Eğitim Danışmanlığı ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: