fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya Üniversite Sınavı

İtalya Üniversite Sınavı

İyi bir yurtdışı üniversite eğitimi için İtalya, son yıllarda en çok tercih ülkelerin başında gelmektedir. Yüksek standartlarda eğitim veren ve birçok ülkeye göre daha düşük harçlarla eğitim sunan İtalya, öğrencilere yüzlerce farklı bölüm seçeneği sunmaktadır. İtalya’da üniversite sınavı yapılıp yapılmadığıysa bize sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. İtalya üniversite sınavı, sınavsız üniversite eğitimi gibi konular hakkında bu yazımızda merak edilenleri yanıtlayacağız.

Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya, öğrencilere sunduğu yüksek standartlı eğitim sayesinde yurtdışı eğitim için Türk öğrencilerin en fazla tercih ettiği ülkeler arasında yer alır. İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en büyük avantajları arasında uluslararası standartlarda bir eğitimi düşük harçlarla almak ve bir Avrupa ülkesi diplomasına sahip olmak bulunmaktadır. İtalya’da eğitim alan öğrenciler İngilizce dilini iyi bir şekilde öğrenmenin yanında eğitim yaşamları boyunca İtalyanca’ya da hâkim olma imkanına sahiptirler. İtalyan üniversiteleri lisans ve yüksek lisans düzeyinde yüzlerce İngilizce eğitim programına sahiptir.

İtalya’da üniversite okumak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu ise eğitim dönemleri boyunca yaşam maliyetleridir. Eğitim için gidilen diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında İtalya üniversitelerinin oldukça hesaplı olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciler için farklı burs seçenekleri sunan üniversiteler aynı zamanda düşük harç ücretlerine sahiptir. Eğitim için İtalya’nın tercih edilmesinin bir diğer nedeni kültürel olarak oldukça yakın bir ülke olmasıdır. Öğrencilerimiz İtalya’da eğitim ve yaşamlarına çok hızlı bir şekilde adapte olabilmektedirler. Ayrıca merkezi bir konumda olan İtalya’nın sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikleri görme fırsatı bulurken, aynı zamanda farklı ülkelere kolayca ulaşım sağlayarak yeni kültürleri de keşfedebilirsiniz.

italya-universite-sinavi

İtalya Üniversite Sınavı Dili 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yüzlerce İngilizce eğitim veren bölüm seçeneği bulunmaktadır. Bazı programlar ise yalnızca İtalyanca eğitim vermektedir. Ayrıca bazı bölümlerde ilk veya son yıl İngilizce eğitim de verilebilmektedir. Eğitiminiz sonrasın akademik düzeyde İngilizce ve ileri düzeyde İtalyanca öğrenme şansınız bulunur. İtalya’da ülkemizdeki gibi ortak bir üniversite sınavı bulunmamaktadır. Genellikle sayısal ağırlılı bölümler sınavla öğrenci kabul etmektedirler. İtalya üniversite sınavı dili ise eğitim almak istediğiniz dil ne ise odur. Örneğin İngilizce Tıp Eğitimi almak isteyen öğrenciler İngilizce Tıp Sınavı olan IMAT‘e girerken, İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler ise Test di Medicina ismi verilen sınava girerler.

Bu sınavlar için öğrencilerimizi en iyi şekilde hazırlamakta ve tüm resmi işlemlerinde öğrencilerimize destek sunmaktayız. İtalyan üniversiteleri sınavlarına hazırlıkla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

İtalya’da Üniversite Sınavı Var mı

Yurtdışında okuma hayali kuran öğrencilerin merak ettiği konulardan biri de İtalya’da üniversite sınavı bulunup bulunmadığıdır. İtalyan üniversiteleri öğrencilerin eğitim almak istedikleri bölümlere göre farklı kabul şartlarının yerine getirilmesini istemektedirler. Genel itibariyle İtalya’da öğrencilerin genel bir sınava girip puanına göre üniversite kazandıkları bir sistem yoktur. Sadece bazı bölümleri okumak için o alana özel bir sınava girmeniz istenmektedir. Yazımızın devamında göreceğiniz bölümlerin dışında genellikle sınav şartı aranmamaktadır. İtalya için sınavlar ortak olabildiği gibi yalnızca ilgili üniversitenin kendi düzenlediği sınavlar da bulunmaktadır.

İtalya’da Nasıl Üniversite Okunur

İtalya’da üniversite okumak için bölüm ve okul bazında farklılaşan şartlar bulunmaktadır. Detaylı bilgi için İtalya’da Nasıl Üniversite Okunur yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Kaç Yıl 

İtalya’da üniversite eğitiminin süresi tercih edeceğiniz bölüme göre değişir. İtalyan eğitim sisteminde eğitim süreleri ise şu şekildedir:

İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi

İtalya’da ülkemizdekine benzer genel bir üniversite sınavı bulunmamaktadır. İtalya üniversite sınavı yalnızca belirli eğitim programları için geçerlidir. Bu alanlar dışında İtalya’da sınavsız eğitim alabileceğiniz birçok seçenek sizleri beklemektedir. Sınav şartı arayan bölümler, Tıp, Diş Hekimliği, Mühendislik, Mimarlık, Eczacılık ve Veterinerlik gibi bölümlerdir. Ülkemizde ve dünyada popüler olan bazı bölümler İtalya’da sınavsız olarak okunabilmektedir. Bu öğrenciler için büyük bir avantajdır. Ancak son yıllarda başvuran sayısı arttığı için SAT, ACT veya TOLC skorları da talep edilebilmektedir.

İtalya’da Sınavsız Kabul Alabileceğiniz Bölümler

Uluslararası İlişkiler ve Hukuk başta olmak üzere İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi alabileceğiniz birçok bölüm vardır. Moda tasarımı, Finans, İşletme, Ekonomi, Küresel Yönetim ve Gastronomi başlıca tercih edilen bölümlerden bazılarıdır. Bu bölümler için de B2 düzeyinde dil yeterliliğiniz kanıtlamanız gerekmektedir.

İtalya’da Üniversite Okuyanlar

İtalya’da eğitimine başlayan öğrencilerimizle ilgili detaylı bilgi için referans sayfamızı ziyaret edebilir, siz de öğrencilerimiz arasında yerinizi alabilirsiniz.

Ayrıca İtalya’da üniversite okuyan öğrencilerimizle röportajlarımız için İtalya’da Okuyanlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz. Siz de İtalya Üniversite Sınavı ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: