fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi

Kaliteli bir eğitimden geçip, merkezi üniversite sınavı stresi yaşamadan uluslararası bir diplomaya sahip olmak isteyen öğrencilerimiz son yıllarda İtalya’da eğitim seçeneklerini araştırmaya başladı. Günümüzün en seçkin meslekleri alanlarında, iyi bir eğitim alarak iş hayatında başarıyı yakalamak isteyenler için İtalya’da pek çok üniversite seçeneği bulunuyor. 

Öğrencilerimizden bize gelen soruların büyük çoğunluğu İtalya’da diş hekimliği eğitimi hakkında oluyor. Değerli öğrencilerimiz için İtalya’da diş hekimliği okuma konusunu ele alacak, bu alanda merak ettiklerinizi tek tek aydınlatmaya çalışacağız.

İtalya’da Diş Hekimliği Eğitim Süresi Ne Kadar?

İtalya üniversiteleri öğrencilerine lisans, yüksek lisans, master ve doktora gibi eğitim seçenekleri sunmaktadır. Yüksek lisans eğitimleri 2 yıl, lisans eğitimleri ise ortalama 3 yıldır. Ancak tıp bilimleri söz konusu olduğunda İtalya’da eğitim süresi 6 yıl sürmektedir. Diş hekimliği okumak için İtalya üniversitelerinde 6 yıl eğitim almanız gerekir.

İtalya’da Diş Hekimliği Ders Konuları Nelerdir?

Bilindiği gibi diş hekimliği insan sağlığını ve biyolojik yapısını kapsayan bir bilim alanıdır. Bu nedenle İtalya’da diş hekimliği dersleri ilk yıllarda insanın biyolojik yapısını detaylı olarak aktarma üzerine kuruludur. Başlangıç dönemi eğitiminde hastalıklarla ilgili genel bilgiler verilmektedir. Biyoloji ve insan rahatsızlıkları konusunda yeterli eğitimi alan öğrenciler, ikinci seneden itibaren diş hekimliği alanına adım atmaya başlar.

İtalya üniversiteleri ezberci bir eğitimden ziyade pratiğe dayalı eğitimi tercih eder. Diş hekimliği alanında da öğrenciler temel eğitimden sonra uygulama içeren konuları görmeye başlar. Eğitimin son yıllarında öğrenciler çok daha geniş kapsamda pratik yapma becerisi kazanırlar. Ağız hastalıkları ve çözümleri konusunda gerekli bilgilerle donanan öğrenciler, aynı zamanda hastalarla iletişim kurma beceriler konusunda da eğitimden geçerler.

İtalya’da Diş Hekimliği Hangi Dilde Okutulur?

Yurtdışından gelen öğrenci talebinin artmasıyla İtalyan üniversiteleri artık çok daha fazla İngilizce eğitim veren bölüm oluşturmaya karar vermiştir. Son yıllarda ilgi görmeye başlayan meslek dalları için sizler de İtalya’da İngilizce eğitim alma şansını yakalayabilirsiniz. Diş hekimliği eğitim hayatınız boyunca İngilizcenizi ve İtalyancanızı paralel olarak geliştirerek iş dünyasına çok daha donanımlı bir şekilde atılabilirsiniz.

İtalya’da Diş Hekimliği Okumanın Avantajları Nelerdir?

İtalya’da eğitim almanın öğrencilerimize kazandırdığı pek çok avantaj vardır. Bunlardan biri iyi düzeyde bir dil eğitimi almalarıdır. İtalya’da eğitim görerek hem mesleki İngilizcenizi hem de gündelik yaşamda işinize yarayacak olan İtalyanca dilini ve İngilizce dilini geliştirme şansını yakalayabilirsiniz. Kaliteli bir dil eğitiminden geçmek farklı ülkelerde çalışmayı arzulayan öğrencilerimiz için de son derece yararlı olacaktır.

İtalya’da üniversite eğitimi görmenin diğer önemi ise bir Avrupa ülkesinde eğitim almış olma avantajına sahip olmaktır. Alacağınız diploma ile Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde sorunsuz bir şekilde çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Avrupa genelinde geçerli Mavi Diploma almak için İtalya’nın en seçkin üniversitelerine istediğiniz bölümü belirleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra size verilecek diploma ülkemizde Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından kabul edilmektedir.

İtalya’nın üniversiteleri pek çok Avrupa ülkesine göre çok daha uygun maddi şartlara sahiptir. Ülkede öğrencilere sunulan burs olanakları hayli fazladır. Eğitim politikası gereği İtalya’nın harç ücretleri düşük seviyelerde tutulur. Dileyen öğrenciler eğitim alırken bir yandan yarı zamanlı çalışma izninden yararlanabilirler. İtalya’da öğrenci olarak çalışmak için verilen izin süresi ortalama 20 saattir.

İtalya’da Diş Hekimliği Okumak İçin Sınava Girilir mi?

Diş hekimliği veya Tıp Fakültesi alanlarında okumak için İtalya’da üniversite sınavı aşamasından geçmeniz gerekir. Bu sınavlar merkezi sınavlar gibi değildir. Üniversiteler kendi öğrenci alma kapasitesini belirlemek için başvurular arasından eleme yapmak zorundadır. IMAT sınavı olarak bilinen sınava girmek için İngilizcenizin yeterli olması gerekir. İtalyanca Diş hekimliği okumak istiyorsanız yine dil bilginizin sınav için yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. İtalya’da Diş hekimliği sınavı ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İtalya’da eğitim için gerekli belgeler, başvuru sürecinin nasıl ilerleyeceği ve sınav sorularının içeriği ile ilgili öğrencilerimize bilinmesi gerekenleri aktarıyoruz. İtalya’da burslu eğitim hakkında merak ettiğiniz konular varsa bununla ilgili de aklınıza takılan tüm soruları bizimle paylaşabilirsiniz.


EduScala; İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Diş Hekimliği Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 ve +90 555 888 1 343 no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: