fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya’da Eğitim Sistemi

İtalya’da Eğitim Sistemi

Eğitimini yurtdışının seçkin eğitim kurumlarında tamamlamak isteyen öğrenciler için İtalya son yıllarda en çok tercih edilen ülkelerden biri haline geldi. Avrupa’nın kurucu üyelerinden olan İtalya, Rönesans’ın doğduğu bir ülke olarak sanatın ve mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor. 

Kurumumuza başvuran öğrencilerimiz İtalya’nın eğitim sistemi hakkında pek çok soru soruyor. Öyleyse bu konudaki soru işaretlerini gidererek, İtalya’yı ve ülkenin kaliteli eğitim anlayışını yakından tanımaya başlayalım.

İtalya’da Eğitim Süreleri Nedir?

İtalya’da eğitim devlet politikası gereği üzerinde hassasiyetle durulan bir alandır. Yabancı ülkelerden gelenler de dahil olmak üzere, ülkenin eğitim anlayışı gereği her öğrenci eşit şartlarda okumalıdır. İtalya’da ilköğretim eğitimi zorunlu tutulmaktadır. 

  • İtalya’da İlköğretim: 5 yıl sürer. Eğitim başlangıç yaşı 6’dır. 
  • İtalya’da Ortaöğretim: 3 yıl sürer. Eğitim sonunda öğrenciler sınavdan geçerler. Ortaöğrenim sınavı sözlü ve yazılı olarak yapılır. Eğitim döneminde öğrenciler tarihten müziğe, İtalyancadan sanata kadar birçok ders görmektedir. İtalyanca dışında bir yabancı dil eğitimi alma zorunluluğu vardır. Tüm bu derslerden yazılı ve sözlü sınava giren öğrenciler başarılı kabul edilmeleri için 10’luk puanlamaya göre en az 6 almalıdır.
  • İtalya’da Lise: 5 yıl sürer. İtalya liseleri düz liseler, teknik liseler veya sanat eğitimi veren liseler gibi pek çok kola ayrılır. Öğrenciler tüm lise döneminde ortalama otuz saatlik eğitimden geçerler. Lisede temel eğitim 2, profesyonel eğitim 3 yıl sürer. Bu 3 yıllık dönemde öğrenciler mesleki konuları içeren dersleri alırlar. 
  • İtalya’da Üniversite: İtalya’da üniversite temel eğitimi 3 yıl (Lisans) ve 2 yıl Yüksek Lisans olarak uygulanır. İtalya’da üniversiteye girmek isteyen öğrencilere genel bir giriş sınavı yapılmaz. Bazı üniversiteler kabul sürecinde kendi bünyelerinde bir sınav yapabilir. İtalya’da üniversiteye girmek için ilköğretim ve lise döneminde verilen dersler eksiksiz olarak alınmalıdır. Öğrencinin ders eksiği varsa o alanda sınava girerek tüm dersleri tamamlaması beklenir. 
  • İtalya’da Sertifika Kursları: İtalya’da kursların eğitim süresi kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Kurs programları okul tatil dönemlerinde eğitim hizmeti sunabilmektedir. Kurs eğitimleri bir kerede veya bölünmüş saatlere ayrılarak uzun dönemde verilebilmektedir. İtalya’da kurs programları hakkında uzmanlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İtalya’daki Lise Eğitimi Seçenekleri Nelerdir?

İtalya’da düz lise dışında birçok sanat veya teknik liste gibi pek çok seçenek bulunmaktadır. Bu liselerde öğrenciler el sanatları, pastacılık, yönetim, sanat dalları, finans, denizcilik, tarım, el sanatları, turizm, müzik enstrümanları, bilişim ve teknoloji konularını içeren farklı eğitim dallarında uzmanlaşırlar.

İtalya’da Lise Bitirme Sınavı – Maturita Nedir?

İtalya’da lise sınavları öğrencilerin eğitimleri süresince aldıkları bilgileri kullanmada yeterli olup olmadıklarını ölçen bir sınavdır. Maturita sınavı lise bitirme sınavı anlamına gelir. Pek çok Avrupa ülkesinde uygulanan bir sınavdır. Sınavı başarıyla atlatan öğrenciler mesleklerinde ilerleyebilir, üniversite eğitimi alabilir veya lise eğitimi mesleki alanlarını ileri seviyeye taşımak için yüksekokullara geçiş yapabilir. Lise sınavı sonrası alınan Maturita belgesi Türkiye’deki İtalyan liseleri tarafından da verilmektedir.

İtalya’da Üniversite Eğitimi Nasıl Yapılır?

İtalya’da üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler için genellikle hazırlık sınıfı seçeneği yoktur. Lise eğitimi ve Maturita sınavı üniversiteler için bir hazırlık niteliğindedir. Bu nedenle temel lisans eğitimi çoğu okulda 3 yıl sürmektedir. Eğitim süresinin kısa oluşu İtalya’da okumak isteyen öğrencilerimiz için büyük bir avantajdır. Kısa süreli bir eğitimden sonra öğrencilerimiz hayallerindeki mesleğe kavuşabilirler.

İtalya’da yüksek lisans eğitim süresi genellikle iki yıldır. Bazı eğitim programlarında yüksek lisans veya Master süresi 1 yıldır. Bazı okullarda lisans ve lisansüstü eğitim bir arada uygulanır. İtalya’da Master yapmak isteyen öğrencilerimiz için eğitim süresi ve gerekli belgeler ile ilgili detayları uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

İtalyan üniversiteleri devlet üniversiteleri, özel üniversiteler, Yüksek Lisans üniversiteleri (sadece yüksek lisans eğitimi veren), kamu üniversiteleri, eğitim ve araştırma üniversiteleri olarak farklı kollara ayrılır. İtalya’da 70’e yakın devlet üniversitesi vardır.

İtalya’da Üniversite Sınavları Nasıl Yapılır?

İtalya’da not sistemi üniversiteler bazında 30 üzerinden hesaplanır. Sınav geçme taban notu 18’dir. Temel üniversite eğitiminde sınavlar yıllık olarak iki veya üç kere yapılır. Sözlü sınav veya proje tamamlama gibi uygulamalar eğitim kurumlarında puanlamaya dahil edilebilir. Sınavlarda başarılı olamayanlar için İtalya’da sınav tekrar hakkı seçeneği vardır. Öğrenciler 5- 6 kere aynı sınavlara yeniden girebilirler. Yüksek lisans programlarında sınav sayısı genellikle 1’dir. Bazı eğitim kurumlarında not belirleme sistemine sözlü sınav veya proje ödevleri gibi uygulamalar dahil edilmektedir.


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Eğitim ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 ve +90 555 888 1 343 no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: