fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya’da Mühendislik Yüksek Lisans

İtalya’da Mühendislik Yüksek Lisans Eğitimi

Ülkemizde eğitim alan çoğu öğrencimizin en büyük hayali iyi bir Avrupa ülkesinde yüksek lisans yapmaktır. Avrupa’da geçerli bir diplomaya sahip olmak, ileri düzeyde İngilizce öğrenmek ve tüm bunları düşük maliyetle yerine getirmek isteyenler için İtalya harika bir fırsattır. İtalya’da master yapmak isteyen öğrencilerimizin büyük çoğunluğunu mühendisler oluşturuyor. Bu öğrencilerimizden gelen sorular genellikle İtalya’da yüksek lisans şartları ile ilgili oluyor. İtalya’da mühendislik yüksek lisans konusunda sık sorulan soruları yanıtlayarak siz değerli öğrencilerimizi aydınlatmaya çalışalım.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Nasıldır?

İtalya’nın üniversiteleri teknik eğitim konusunda dünyada önde gelen eğitim kuruluşlarıdır. Öğrencilerine güncel teknolojinin ışığında eğitim veren kuruluşlar aynı zamanda öğrencinin akıl yürütme becerilerine, mantık ilişkisi kurma yeteneklerine ve yaratıcılık özelliklerini geliştirmelerine yönelik bir eğitim anlayışına sahiptir. Ezberden çok pratik eğitimin ön plana çıktığı üniversitelerde İngilizce dilinde eğitim seçenekleri de son yıllarda yaygın bir hale gelmiştir. İtalya’da mühendislik eğitimi lisans düzeyinde 3 yıl, yüksek lisans düzeyindeyse 2 yıl olarak verilmektedir. İtalya’daki bazı köklü üniversitelerde Çevre Mühendisliğinden Otomotiv Mühendisliğine, Endüstri Mühendisliğinden Uzay Mühendisliğine kadar onlarca eğitim programı bulunmaktadır.

İtalya’da Mühendislik Eğitimi Almanın Avantajları Nedir?

İster lisans isterse yüksek lisans olsun, İtalya’daki mühendislik eğitimleri dil öğrenme ve geliştirme bakımından son derece yararlıdır. Öğrenciler eğitim ve sosyal yaşamında İtalyancayı, okudukları okullardaysa ileri düzeyde İngilizceyi kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. İtalya’da üniversiteye girmek için ülkemizdekine benzer bir genel sınav şartı aranmamaktadır. Yalnızca belirli bölümlerde öğrenciler okuyacakları alanların gerektirdiği konularda sınava tabi tutulurlar. İngilizce eğitim veren kurumlarda bu sınavlara İngilizce sorular dahil edilmektedir. İtalya’da eğitim Avrupa’nın geneline göre oldukça hesaplıdır. Eğitim masraflarını düşürmek için burs alma olanaklarından faydalanabilirsiniz. Lisans ve yüksek lisans diplomasıyla Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde çalışma ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

İtalya’da Mühendislik Yüksek Lisans Eğitim Programları Nelerdir?

İtalya’da Mühendislik Master alanında eğitim hizmeti veren kuruluşların eğitim programları geniş bir yelpazeye sahiptir. Yüksel lisans için öğrencilerimizin en çok tercih ettiği mühendislik bölümlerinden bazıları şöyledir:

  • Otomotiv, Otomasyon, Endüstri, Telekomünikasyon, Nanoteknoloji, Malzeme ve Metalürji, Mekatronik, Çevre, Sürdürülebilir Enerji, Robotik, Ulaştırma, Jeofizik, Gıda, Gemi, Matematik, Endüstriyel Biyoteknoloji, İletişim ve Bilgisayar Ağları, Yönetim, İnşaat, Bilgisayar ve Nükleer gibi mühendislik bölümleri.

İtalya’da Mühendislik Yüksek Lisans Eğitiminin Maliyeti Nedir?

İtalya’da yüksek lisans eğitim alacağınız kuruluşa göre ödenecek tutar değişiklik göstermektedir. Öğrencilerimize fikir vermesi açısından eğitim ücretinin 600 Euro ila 3500 Euro arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Hem kaliteli hem de düşük maliyetli üniversite tercihi yapmak istiyorsanız bizimle irtibata geçerek eğitim uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz. 

İtalya’da Burslu Master Yapma İmkanı Var mı?

İtalya öğrencilerine tanıdığı burs olanaklarıyla öne çıkan bir ülkedir. Eğitim anlayışı gereği İtalya devleti eğitimde düşük eğitim bedelleri ve yüksek burs fırsatları politikası izlemektedir. İtalya’da burslu mühendislik yüksek lisansı yapmak için sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekir. Üniversiteler burs için uygun olup olmadığınızı anlamak için sizden çeşitli belgeler talep edecektir. İtalya’da bursla master yapma konusunda dikkat etmeniz gereken püf noktalarını uzmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

İtalya’da Mühendislik Yüksek Lisansı İçin Gerekli Belgeler Nedir?

İtalya’daki üniversiteler sizden iş ve eğitim hayatınızı yansıtan bazı belgeler talep edebilir. Bunun yanında mutlaka başvuruda olması gereken belgelerin başında mezun olduğunuz okulun diploması gelmektedir. İngilizcenizin yeterli düzeyde olduğunu kanıtlayan B2 gibi belgeler de başvuru sırasında mutlaka istenecektir. Yüksek lisans talebiyle başvuracağınız okulları belirlemek ve istedikleri belgeleri doğru bir şekilde hazırlamak hayati önem taşır. Süreç boyunca sizlere destek olmaları için eğitim uzmanlarımızla iletişim bilgilerimiz üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

İtalya’da Mühendislik Yüksek Lisans Süreci Nasıl İşler?

İtalya’da mühendislik ve diğer pek çok alanda yüksek lisans süresi 2 yıldır. İki yıl boyunca öğrencilerimiz yoğun bir teknik eğitimden geçmektedir. Eğitim döneminin sonuna doğru yüksek lisans alınan eğitim programıyla ilgili tez hazırlığının yapılması gerekir. İtalya’da yüksek lisans başvuru dönemi Kasım ve Mart ayları arasındadır. 

İtalya’da yüksek lisans için aranan şartlar ve belgeler ile ilgili detaylı bilgi için iletişim bölümünden uzmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Mühendislik Yüksek Lisans Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 13 43 ve +90 555 888 1 343 no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: