fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite okumak demek dünya şartlarında kaliteli bir eğitimi düşük eğitim ücretleriyle almak demektir. Dünyanın önemli sanatçılarını, düşünürlerini ve bilim adamlarını yetiştirmiş olan İtalya, eğitim alanında da Avrupa’nın en köklü ülkesidir. Avrupa’nın ilk üniversitesi olan Bologna Üniversitesi hala atkif eğitime devam etmektedir. Bu yazımızda İtalya’da üniversite okumak için gerekenler nelerdir onları inceleyeceğiz.  

 

İtalya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite okumak için lisans ve yüksek lisans düzeyinde farklı şartlar bulunmaktadır. Temel olarak dil belgesi ve ilgili alanda akademik birikiminizi ölçmeye yönelik şartlar İtalyan üniversitelerinin öğrenci seçiminde etkili olmaktadır. İtalya’da okumak için gerekenleri lisans ve yüksek lisans düzeyinde inceleyebiliriz.

 

İtalya’da Lisans Eğitimi İçin Gerekenler

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak
 • TYT-AYT sınavlarından her iki oturumda da barajı aşmak
 • Sınavla öğrenci kabul eden bölümler için düzenlenen sınavlarda başarı göstermek (İtalya’da merkezi bir üniversite sınavı bulunmamaktadır. Bazı bölümler sınavla öğrenci kabul ederken sınavsız üniversite eğitimi almak da mümkündür.)
 • B2 seviyesinde dil belgesi  (Eğitim almak istediğiniz dile bağlı olarak İngilizce veya İtalyanca)

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz. 

İtalya’da Yüksek Lisans İçin Gerekenler

 • Master eğitimi almak istediğiniz alanla ilgili lisans diploması
 • B2 seviyesinde dil belgesi
 • Olabildiğince iyi bir mezuniyet ortalaması (İtalya’da bir okul haricinde ortalama şartı bulunmamaktadır.)

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans” yazımıza göz atabilirsiniz. 

italyada-okumak-icin-gerekenler

 

İtalya’da Tıp Okumak İçin Gerekenler 

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak
 • TYT-AYT sınavlarında her iki oturumda da barajı aşmak
 • IMAT Sınavında okullar için belirlenen kontenjana girmek

Detaylı bilgi için “İtalya’da Tıp Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

İtalya’da Mimarlık Okumak İçin Gerekenler

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamak
 • TYT-AYT sınavlarından her iki oturumda da barajı aşmak
 • Mimarlık Fakültelerine Giriş Sınavında okullar için belirlenen kontenjana girmek

Detaylı bilgi için “İtalya’da Mimarlık Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

İtalya’da Mühendislik Okumak İçin Gerekenler

 • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak
 • TYT-AYT sınavlarında her iki oturumda da barajı aşmak
 • Sınavla öğrenci kabul eden mühendislik bölümleri için yapılan sınavda başarılı olmak (İtalya’da sınavsız mühendislik eğitimi almak mümkündür.)

Detaylı bilgi için “İtalya’da Mühendislik Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

İtalya’da Üniversite Okumak Zor Mu?

İtalya’da üniversite okumak zor mu? sorusunu öğrencilerimizden sıklıkla duymaktayız. İtalya’da eğitim tecrübesine sahip bir ekip olarak bu soruya verebileceğimiz yanıt oldukça göreceli olduğudur. Öğrencilerimize her zaman derslerini sıkı takip etmelerini tavsiye etmekteyiz. Derslerinizi zamanında takip ederseniz, profesörlerle iletişiminizi güçlü tutarsanız İtalya’da üniversite eğitimi almak sizin için hem çok daha zevkli hem de çok daha verimli hale gelecektir. İtalya’da teorik ve pratik eğitim bir arada verilmektedir. Derslerde öğrendiğiniz teorik bilgileri pratiğe dökmeniz için okul tarafından atölye çalışmaları, stajlar, yurtdışı eğitimleri gibi çok farklı seçenekler sunulmaktadır. Bu gibi tüm seçenekleri öğrencilerimiz gitmeden önce bir oryantasyon sürecinden geçirerek anlatmaktayız. İtalya’da eğitim alan öğrencilerimizin sunulan tüm imkanlardan maksimum şekilde yararlanması için tecrübelerimizi aktarmakta ve İtalya’da yerleşik bulunan ekibimizle öğrencilerimiz için sürekli ulaşılabilir olmaktayız. 

 

İtalya’da Okumak Maliyeti 

İtalya’da üniversite eğitiminin yıllık maliyetini hesaplarken okul ücretleri, konaklama, yeme içme, eğitim giderleri gibi giderlerin yanında sosyal faaliyetler ve seyahatleri de hesaba katmaktayız. Öğrencilerimizden ve ekibimizin tecrübelerinden edindiğimiz verilere göre İtalya’da bir öğrencinin yıllık eğitim maliyeti 7.000-9.000 Euro civarındadır. Bu giderler şehirden şehre değişiklik gösterebilir. 

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyeti” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

İtalya’da Okumak ve Çalışmak Mümkün Mü?

İtalya’da uluslararası öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Eğitim alırken bir yandan da part-time olarak çalışmak mümkündür. Ancak öğrencilerimizin eğitimlerine daha iyi odaklanmaları ve İtalyanca bilgisinin iş bulmadaki öneminden dolayı İtalya’da eğitimlerine daha iyi adapte olduktan sonra çalışmalarını tavsiye ediyoruz. 


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Okumak İçin Gerekenler ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: