fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya’da Okurken Çalışmak

İtalya’da Okurken Çalışmak

İtalya Avrupa’nın eğitim kalitesiyle ön plana çıkan seçkin ülkelerinden biridir. Düşük eğitim masrafları, İngilizce eğitim olanakları, tarihi ve doğal güzellikleri keşfetme bakımından ideal bir konumda bulunması İtalya’yı öğrenciler için vazgeçilmez adres yapmaktadır. 

Fakat İtalya’da eğitim almak isteyen adayların aklına takılan pek çok soru bulunmaktadır. Öğrencilerimizden bize gelen soruların büyük bölümü İtalya’da okurken çalışma fırsatlarıyla hakkındadır. Bizler de merak edilen bir konu olan İtalya’da okurken çalışma ile ilgili bilinmesi gerekenleri bu yazımızda ele almaya karar verdik.

İtalya’ya Okumaya Gitmeden Önce

İtalya’da eğitim almak istiyorsanız öncelikle hazırlık aşamanızı tamamlamanız gerekiyor. 

  • Sizden istenen belgeleri, özelikle de İngilizce eğitim için gerekli belgeleri hazırlamayı unutmayın. 
  • İtalya’da üniversite okumak için yaklaşık bütçenizi önceden belirleyin. Kalacağınız yerleri ve giderlerinizi belirleyerek bir bütçe oluşturun.
  • İtalya’da eğitim alacağınız bölümü ve burs imkanlarını önceden araştırın.
  • İtalya’da okumak için vize işlemlerinizi yapın. İtalya’da eğitim amaçlı iki tür vize alınır. Bunlardan biri dil öğrenme amaçlı kurslar için gerekli olan C vizesi, diğeri ise üniversitelerden eğitim almak için istenen D vizesidir. 

Yukarıda sıraladığımız hazırlık evresi için uzman görüşü almanız yararlı olacaktır. İtalya’da eğitim masrafları, üniversiteler hakkında bilgiler, İtalya’da okumak için gereken belgeler, çalışma ve burs şartları, İtalya için öğrenci vizesi gibi konularda merak ettiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İtalya’da Okurken Çalışmak Mümkün mü?

İtalya’da öğrenim görürken bir yandan bütçenize katkı sağlamak için çalışma şansınız bulunmaktadır. İtalya devleti öğrencilerine gelir sağlaması bakımından ortalama yirmi saatlik çalışma izni vermektedir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken konu ise dil bilginizdir. Anadilinizle çalışmak sizin için biraz zorlayıcı olabilir. İngilizce dili çalışmak için daha fazla imkan sağlar. Fakat basit düzeyde bile olsa İtalyanca bilmek part-time işlerde çalışmak için çok daha fazla iş bulma fırsatı sunacaktır. Gerekli çalışma iznine sahip olduktan sonra size uygun olan yarı zamanlı işlere girebilirsiniz. Okulların tatil dönemlerinde öğrenci olarak tam zamanlı çalışabileceğiniz işleri tercih edebilirsiniz. 

İtalya’da Okurken Çalışmak İçin Nereye Başvurulur?

İtalya’da eğitim almaya gelen AB ülkesi öğrencileri masraflarını karşılamak için birçok işte doğrudan çalışmaya başlayabilir. Ancak ülkemiz gibi AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler öncelikle ilgili göçmenlik bürolarına gitmelidir. İtalya’da öğrenci olarak çalışmak istiyorsanız önce işinizi bulmalı, iş yerinizden alacağınız gerekli belgeyle göçmenlik bürosuna başvurmalısınız.

İtalya’da Okurken Çalışmak Avantajlı mı?

Eğitim sürecinizde özellikle yarı zamanlı işlerde çalışarak çok büyük gelirler elde edemezsiniz. İtalya’da öğrenci olarak çalışmak yüksek paralar kazanmak veya biriktirmek amacıyla tercih edilecek bir seçenek değildir. Buradaki amacınız eğitim masraflarınıza katkıda bulunmaktır. Okurken çalışarak insanlarla olan iletişiminizi geliştirecektir. İngilizce ve İtalyancanızı geliştirme bakımından çalışmak size bol bol pratik yapma şansı verecektir. Öğrencilik sırasında çalışmayı ileriki iş yaşamınız için bir hazırlanma evresi olarak görebilirsiniz.

İtalya’da Öğrenci Olarak Nasıl İş Bulurum?

İtalya’da eğitim alırken çalışmak için farklı yolları deneyebilirsiniz. Belirli bir İtalyanca seviyesine sahipseniz internetin imkanlarından faydalanabilirsiniz. Yaşadığınız bölgedeki yarı zamanlı iş ilanlarını takip edebilir, size uygun olan kuruluşlardan randevu alabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise okuduğunuz üniversiteden bilgi almaktır. İtalya’daki üniversiteler genellikle öğrencilerine ufak iş fırsatları sunabilmektedir. Bunun için üniversitenizin insan kaynaklarından bilgi isteyebilirsiniz. Eğer üniversiteniz iş imkanı hizmeti vermiyorsa okulunuzda bulunan panoları takip edebilirsiniz. Özellikle part time işler için ilan panolarında size uygun iş fırsatları yakalayabilirsiniz.

İtalya’da okuma ve İtalya’da okurken çalışma ile ilgili aklınıza takılanları bizimle paylaşabilirsiniz.


EduScala İtalyan Üniversitelerine resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Okurken Çalışmak ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 13 43 ve +90 555 888 1 343 no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: