fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya’da Oturma İzni

İtalya’da Oturma İzni

İtalya’ya eğitim ve kariyerler hayallerini gerçekleştirmek için giden öğrencilerimizin dikkat etmesi gereken konu oturum iznidir. Uzun soluklu bir süreç olan eğitim yaşamında oturum izni alınması gerekli olacaktır. İtalya’da öğrenci oturma izni hakkında nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Permesso Di Soggiorno Nedir?

İtalya’da oturma izni almak isteyen öğrencilerimizin sıkça karşılaştığı Permesso Di Soggiorno kavramı dilimizde “Oturma İzni” anlamına gelir. İtalya’da oturma izni almak isteyenler bu belgeyi almak zorundadır.

İtalya’da Oturma İzni Belgesi Nedir?

İtalya’da oturma izni belgesi ülkede eğitim veya farklı amaçlarla kalmak zorunda olanların alması gereken bir izin belgesidir. Adının belge olması sizi yanıltmamalıdır. Oturma izni belgesi size verilen bir kimlik kartına veya kredi kartına benzeyen bir yapıya sahiptir. Kart içerisinde bilgilerinizin depolandığı bir mikroçip bulunmaktadır. Yine kart üzerinde kredi kartlarında gördüğümüz dijital okuma amaçlı şeritler yer alır.

Kimler İtalya’da Oturma İzni Belgesi Almak Zorundadır?

Öğrenciler, iş nedeniyle ülkeye gidenler, araştırmacılar veya uzun süreli İtalya ziyareti yapan kişiler İtalya’da oturma izni almak zorundadır. Eğer Avrupa Birliği’ne üye olmayan bir ülkeden geliyorsanız bu izin sizin için gerekli olacaktır. İtalya’da 90 günden fazla kalacak olan ve AB üyeliği bulunmayan ülkelerden gelen herkes için oturma izni belgesi zorunlu tutulmaktadır. Almış olduğunuz İtalyan vizesi de izne bağlı olarak uzun süreyi kapsayıcı şekilde düzenlenmiş olmalıdır.

İtalya’da Öğrenciler İçin Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya’da öğrenci oturma izni kuralları diğer AB üyesi ülkeden gelmeyen kişilerle aynıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta İtalya’da bulunulacak sürenin 90 günü aşıp aşmayacağıdır. Öğrencilerimiz eğitim sürecinde bu süreyi aşacakları için izin belgelerini almak zorundadır. 

Öğrenci olarak oturma izni almak için öncelikle üniversite başvurunuz kabul edilmiş olmalıdır. Başarıyla geçen bir kabul sürecinden sonra vize ve diğer belgelerinizi hazırlayarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. İtalya’da oturma izni belgesi ülkeye giriş yaptıktan sonra alınması gereken bir belgedir. İtalya’ya ulaştıktan sonra size en yakın postanenin konumunu öğrenerek oraya gidebilir gerekli belgeleriniz ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

İtalya’da öğrenci oturma izni başvurusu yaptığınız postaneden size belirli bir tarih verilecektir. Bu tarihte size uygun olan konumdaki polis merkezine gitmeli ve parmak izi vermelisiniz. Oturma izni İtalya ziyareti başlangıç tarihinden itibaren 8 gün içinde başvurulması gerekilen bir belgedir. İtalya’ya gitmeden önce sizden istenen evrakları doğru bir şekilde hazırlamanız yararlı olacaktır.

İtalya’da Erasmus Öğrencileri İçin Oturma İzni Alınır mı?

AB üye ülkelerinden gelmeyen ve 90 günlük ziyaret sınırını aşan herkes için oturma izni almak zorunludur. Erasmus eğitim programları genellikle 90 günden fazla sürmektedir. Bundan dolayı Erasmus öğrencilerimizin de oturma izni için gerekli adımları atmaları yararlı olacaktır.

İtalya’da Öğrenciler İçin Oturma İzni Tarihi Uzatılır mı?

Eğitim için geldiğiniz İtalya’da ilk yapmanız gereken oturma izni başvurusu yapmaktır. Başvurusu kabul edilen kişilere 12 ay süreli oturma izni verilir. Tavsiyemiz süreniz tam olarak dolmadan yaklaşık 30 gün önce yenileme yapmanızdır. Böylece izin sürenizi uzatabilirsiniz. Yenileme sürecinde sizden istenen belgeleri eksiksiz olarak bildirmelisiniz.

Yukarıda oturum izni ile ilgili genel bir süreci anlatmaya çalıştık. Bir öğrencinin oturma izni alması, gerekli belgeleri hazırlaması veya izin tarihini uzatması gibi süreçlerin uzman desteği ile hayata geçirilmesi gerekir. Oturma izni, çalışma izni, konaklama seçenekleri ve okunacak okulla ilgili dikkat edilecek noktalar hakkında öğrencilerimizin doğru bir şekilde yönlendirilmesi çok daha faydalı olacaktır. İtalya’da öğrenci oturma izni ve diğer önemli konuları uzmanlarımıza danışarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.


EduScala; İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Oturma İzni ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 13 43 ve +90 555 888 13 43 no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: