fbpx
Bölümler

İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi

İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi

 

İtalyan eğitim sistemi ile Türk eğitim sistemi birtakım farklılıklar içermektedir. Bu farklardan en önemlisi Türkiye’de merkezi bir sınavla üniversitelere öğrenci kabulü yapılırken, İtalya’da merkezi bir sınavın bulunmamasıdır. İtalya’da bazı bölümlere sınavla öğrenci kabulü yapılmaktadır. Diğer bölümler için İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi almanız mümkündür. Örneğin İtalya’da Tıp Eğitimi alabilmek için IMAT sınavına girmeniz gerekmektedir.  Ayrıca İtalya’da üniversite eğitiminde birden fazla başvuru ve kabul şansınız bulunmaktadır. Bu da eğitim almak istediğiniz alanlarla ilgili olarak size daha fazla seçenek sunmaktadır.  

 

İtalya’da sınavla öğrenci kabul eden bölümler:

gibi alanlardadır. 

Diğer bölümlerde ise sınavsız kabul alma şansınız bulunmaktadır. 

*İtalya’da Mühendislik Eğitiminde sınavsız kabul veren üniversiteler mevcuttur.
Detaylar için EduScala Eğitim Danışmanlık uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Neden İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi?

 

  • Türkiye’deki üniversite sınav sisteminin sürekli değişmesi, çokça tercih edilen bölümlere girişin her yıl daha da zorlaşması, eğitim maliyetlerinin yükselmesi gibi sebepler öğrenci ve aileleri yurtdışında eğitim alternatiflerini değerlendirmeye yöneltmektedir.
  • İtalya ise düşük eğitim harçları ve kaliteli üniversite eğitimiyle dikkat çeken bir ülkedir.
  • Türkiye’de bir özel üniversitenin bir yıllık maliyetiyle İtalya’da devlet üniversitelerinde eğitimin 1 yıllık maliyeti hemen hemen birbirine eşittir. Ayrıca İtalya’da burs alma imkanı bulunmaktadır.
  • İtalya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bu sayede öğrenciler Türkiye’ye göre daha erken mezun olup hayata daha erken atılma şansı elde etmiş olurlar.
  • İngilizce eğitim sayesinde akademik düzeyde bir İngilizce yeterliliği ve normal hayatta ileri düzeyde İtalyanca öğrenme fırsatı da bulunmaktadır. Bu da bir diploma kadar önemli bir kazanımdır.
italyada-sinavsiz-universite-egitimi
italyada-sinavsiz-universite

İtalya’da Sınavsız Bölümler

 

İtalya’da sınavsız eğitim alabileceğiniz bölümler genellikle sosyal bilimler alanlarındaki programlardır. Bu bölümlerde eğitim için herhangi bir merkezi sınav yapılmamaktadır. Ancak bazı okullar SAT, ACT veya İtalya’ya özgü TOLC gibi sınavlardan skorlar talep etmektedirler. 

İtalya’da sınavsız okuyabileceğiniz bölüm seçeneği oldukça geniş bir skaladadır. Türkiye’de üniversite eğitimi için çokça tercih edilen bölümleri İtalya’da sınavsız olarak okuyabilirsiniz. 

İtalya’da Sınavsız Okuyabileceğiniz Bölümler Şunlardır:

Finans 

İşletme Ekonomi

Küresel Yönetim

Uluslararası İlişkiler

Hukuk

Moda-Tasarım

Gastronomi

 

Ayrıca İtalyan üniversitelerine başvuruların sonucu eğitime başlamadan önce belli olmaktadır. TYT-AYT sınavlarına girmeden İtalya’dan üniversite kabulünüzü alabilirsiniz. Birçok öğrencimiz Türkiye’de de sınava girmektedir. Öncesinde İtalyan üniversitelerinde aldığımız kabuller sayesinde ise daha stressiz bir sınav maratonu geçirmektedirler.

 

İtalya’da Hazırlık Eğitimi

 

İtalya’da sınavsız üniversite eğitiminin bir yolu da İtalyanca hazırlık eğitimi almak ve sonrasında üniversiteye başlamaktır. İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürdüğü için bu sayede yıl kaybı yaşamadan İtalya’da üniversite eğitimi almanız mümkündür. Ayrıca İtalyan kültürünü ve eğitim sistemini daha yakından tanıma şansı elde edebilirsiniz. 

 

İtalyanca hazırlık eğitimi aldığınızda üniversite ve bölüm seçeneğiniz doğal olarak daha geniş olacaktır. Eğitiminiz boyunca öğreneceğiniz akademik düzeyde İtalyanca ile İtalya’da iş bulma ve çalışma imkanı elde edebilirsiniz.


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: