fbpx
Bölümler

İtalya’da Tıp Eğitimi

İtalya’da Tıp Eğitimi

Yurtdışında tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri de İtalya’dır. Hem İngilizce eğitim seçeneği hem de tıp eğitimine kabulün Türkiye’ye göre daha kolay olması gibi etkenler İtalya’da tıp eğitimi almayı cazip kılan nedenlerden sadece birkaçıdır. 

İtalya’da İngilizce Tıp Okumak Mümkün Müdür?

 

Tıp eğitimi 12 devlet üniversitesi ve 4 özel üniversite bünyesinde tamamen İngilizce olarak verilmektedir. Bu üniversiteler IMAT ismi verilen ortak bir sınavla öğrenci kabul etmektedirler. İtalyanca eğitim almak isteyen öğrencilerin ise yine IMAT sınavına benzer ancak İtalyanca sınava girmeleri gerekmektedir. 

 

İtalya’da Tıp Okumak İçin Gerekenler Nelerdir?

İtalya’da tıp okumak için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İtalya’da tıp okumak için en önemli şart IMAT adı verilen sınavda başarılı olmaktır. Bunun için de üniversitelerin belirlemiş oldukları kontenjanlara puan sıralamasına göre girmek gerekmektedir.
  • Türkiye’de üniversite sınavından (TYT-AYT) her iki oturumda da barajı aşmak.
  • 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak. 

italyada-tip-egitimi

IMAT Sınavı Nedir?

IMAT Sınavı sadece İtalyan tıp fakültelerine girişte uygulanan spesifik bir sınavdır. İtalyan Eğitim, Üniversite ve Araştırma Bakanlığı ve Cambridge ortaklığında; her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir.

Sınav içeriğinde:

  • Mantık (10 Soru)
  • Genel kültür (12 Soru)
  • Biyoloji (18 Soru)
  • Kimya (12 Soru)
  • Fizik-Matematik (8 Soru)

bulunur. Toplam 60 sorudan oluşan sınavda öğrencilere soruları yanıtlamaları için 100 dakika süre verilir. Her doğru cevap 1,5 puan kazandırırken her yanlış cevap 0,4 puan götürmektedir. Boş bırakılan soruların ise herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. 

IMAT SINAVI Hazırlık Kurslarımız Hakkında…..

IMAT Sınavı 2021

İngilizce Tıp Fakülteleri Giriş Sınavı olan IMAT sınavı bu yıl 9 Eylül 2021 tarihinde düzenlenecektir.
İtalyanca tıp sınavı ise 3 Eylül 2021 tarihinde düzenlenecektir.

Sınavla ilgili tüm güncel gelişmeler için bizi takipte kalın!

İtalya’da Tıp Eğitimi Kaç Yıl Sürüyor?

İtalya’da tıp fakültelerinde eğitim süresi 6 yıldır. Herhangi bir hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Sınavı kazanan öğrenciler direkt olarak eğitime başlamaktadırlar. 

 

İtalya’da Tıp Eğitimi Veren Üniversiteler

İtalya’da İngilizce tıp eğitimi veren 12 üniversite bulunmaktadır. Ayrıca bir üniversitede İngilizce diş hekimliği eğitimi verilmektedir ve IMAT sınavıyla öğrenci kabul etmektedir. Bu Üniversiteler:

İtalyan üniversiteleri ile ilgili detaylı bilgi için “İtalya’nın En İyi Üniversiteleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

İtalya’da Tıp Fakültesi Fiyatları

İtalya’da tıp eğitimi veren üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Bu tutar aile gelirine göre belirlenmektedir. İşlemlerini yaptığımız öğrencilerimize okul ücretlerinde indirim sağlamaktayız. 

İtalya’da Burslu Tıp Eğitimi Alabilir Miyim?

İtalya’da tıp okurken alırken yararlanabileceğiniz bazı burslar bulunmaktadır. Yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs almak mümkündür. Ancak bunun için izlemeniz gereken bir prosedür bulunmaktadır. İtalya’da burslar ile ilgili sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerimizle ilgili bize ulaşabilirsiniz.

İtalya Tıp Fakülteleri için Hazırlanan Öğrencilerimize

Öğrencilerine sınavlarına daha iyi hazırlansınlar diye spotify çalma listesi hazırlayan bir eğitim danışmanınız olmuş muydu? :)

Açıkçası maalesef bizim olmamıştı :/

Ama öğrencilerimizin olsun istedik. :)

Ve bu yüzden öğrencilerimizden İdilsu’nun da desteğiyle güzel bir playlist hazırlamaya çalıştık.

IMAT Exam Spotify Playlist

 

 


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz. Siz de İtalya’da Tıp Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: