fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans

Sanat tarihine damga vurmuş eserleri, göz alıcı heykelleri, ihtişamlı mimari yapıları, tanınmış bilim adamları ve dünyaca ünlü yemekleri ile tanınan İtalya, günümüzde eğitim almak öğrenciler için de bir cazibe merkezi haline geldi. Öğrencilerimizin büyük bir kısmı İtalya’da eğitim almak için Uluslararası İlişkiler bölümünü tercih ediyor. Bu alanda eğitim almış olan öğrencilerimiz ise yüksek lisansını bu gözde Avrupa ülkesinde tamamlamak istiyor. Bu yazımızda Uluslararası İlişkiler lisans ve yüksek lisans eğitimi hakkında öğrencilerimizden gelen bazı önemli soruların yanıtlarını vermek istiyoruz.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitimi Öğrencilere Neler Kazandırır?

Ülkemizde ve dünyada son yıllarda ilgi gören eğitim dallarından biri uluslararası ilişkilerdir. Hızla gelişen dünyada her geçen gün doğru bir iletişim ve siyaset diline daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Uluslararası İlişkilerde uzmanlaşmış kişiler devletlerin ve özel kuruluşların bünyesinde bu temel ihtiyaçları karşılayan önemli bir rol üstlenirler. 

Uluslararası ilişkiler eğitimi alan kişiler, devletler veya hükümetler arasındaki örgütler arasında, bölgesel yapılanmalar arasında, uluslararası veya çok uluslu şirketler arasında veya toplumlar arasında kurulan ilişkileri özel metotlarla inceleyen ve araştıran bir mesleğe sahip olurlar. 

Uluslararası ilişkiler alanı felsefeden tarihe, coğrafyadan toplum bilimine kadar birçok farklı yöntemden yararlanmaktadır. İtalya’da uluslararası ilişkiler eğitimi alan öğrenciler bu alanda uzmanlaşmış eğitim kurumlarından mezun olarak pek çok farklı iş dalına yönelme şansını elde edebilirler. 

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Eğitiminin İçeriği Nedir?

İtalya’da uluslararası ilişkiler bölümlerinde okuyan öğrenciler alanında çok daha iyi bir seviyeye gelmek için bilgi ve analiz yeteneğini geliştirebilecekleri dersler alırlar. İyi bir eğitim sürecinde öğrencilerimiz, uluslararası ilişkiler, uluslararası politikalar, siyaset bilimleri, ekonomi, tarih, bölgesel dinamikler, güvenlik, hukuk, insan hakları ve toplum bilimi gibi alanlarda dersler görürler.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisansı Yapmanın Avantajları Nedir?

İtalya dünyanın sayılı üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Sosyal bilimler ve teknik bilimler konusunda kaliteli bir eğitim anlayışı sunan İtalya üniversiteleri son yıllarda öğrencilerimizin ilgisini çekmeye başlamıştır. Yüksek lisansı İtalya’da yapmanın en büyük artılarından biri yabancı dil düzeyine olan olumlu katkısıdır

İtalya’da eğitim programları öğrencilerin yoğun ilgisinden dolayı İngilizce ağırlıklı olmaya başlamıştır. Bununla birlikte ülkede eğitim görmek İtalyancanızı geliştirmeniz bakımından oldukça yararlı olabilir. 

İtalya üniversite ücretleri bakımından avantajlı bir ülkedir. Uluslararası ilişkiler gibi bir bölümü Avrupa’nın birçok ülkesine göre daha düşük ücretlerle okuyabilirsiniz. İtalya devleti öğrencilerin düşük ücretlerle ve geniş burs imkanlarıyla eğitim almasına yönelik bir politika izlemektedir.

İtalya’da yüksek lisans yapmanın avantajlarından biri de mimariden sanata köklü bir geçmişi olan ülkeyi yakından tanımaktır. İtalya’nın konumu gereği yakın Avrupa ülkelerine düşük ücretlerle seyahat edebilir, yepyeni kültürlerle tanışabilir, pek çok tarihi ve doğal güzelliği yakından görebilirsiniz.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadar?

İtalya’nın eğitim ücretleri eğitim aldığınız kuruluşa göre farklılıklar gösterecektir. Genel itibariyle yüksek lisans için istenen ücretler 400 Euro ila 3500 Euro arasında değişiklik gösterebilir. Uygun bütçeli kaliteli üniversite seçenekleri için bizimle iletişime geçebilir, uzmanlarımızdan tavsiye alabilirsiniz.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisansı İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Yüksek lisansını başarılı bir şekilde tamamlayıp iş hayatında sağlam bir kariyer hedefleyen öğrencilerimiz başvuru sürecinde gerekli belgeleri eksiksiz olarak tamamlamak zorundadır.
İtalya’da eğitim için istenen belgeler arasında en önemli olanı dil bilginizi gösterecek olan belgenizdir. İngilizce eğitiminizin yeterli olduğunu gösteren B2 gibi belgeler okula kabul sürecinde son derece önemlidir. 

Eğitim kuruluşları sizden geçmişinizi anlatan özgeçmişler ve referans mektupları gibi belgeler talep edebilmektedir. Mutlaka başvurunuzda yer alması gereken diğer önemli belge ise lisans eğitiminizi tamamladığınız üniversiteye ait diplomanızdır. Yüksek lisans için hangi eğitim kurumunun ne tür belgeler isteği konusunda doğru bilgiye ulaşmak için uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisansı Okurken Çalışabilir miyim?

İtalya’daki eğitim sürecinizde belirtilen saat sayısıyla sınırlı olarak çalışma fırsatını değerlendirebilirsiniz. Okul dönemlerinde yarı zamanlı ve tatil dönemlerinde tam zamanlı işlerde çalışmanız için verilecek süre ortalama 20 saat kadardır. İtalya’da öğrenci olarak çalışmak size yüksek gelir sağlamasa da iş hayatını yakından tanımak ve dilinizi geliştirmek için kaçırılmaması gereken bir fırsat olabilir.

İtalya’da Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisansı İçin Sınav Yapılıyor mu?

Yüksek lisans eğitimi almak için sizden istenen belgeleri sunarak kabul sürecinizin sonucunu beklemeniz yeterli olacaktır. İtalya’da yüksek lisans için sınava girmenize gerek yoktur. Bazı üniversiteler eğitim politikası gereği öğrencileriyle yüz yüze veya internet üzerinden ön görüşme yapmak isteyebilir.


EduScala; İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz. Siz de İtalya’da Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 ve +90 555 888 1 343 no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: