fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya, Avrupa’nın kültür ve medeniyetinin doğduğu ve şekillendiği ülkedir. Bunda Avrupa’nın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapması önemli bir etkendir. 1088 yılında kurulan Bologna Üniversitesi hala aktif olarak eğitim vermektedir. Böylesine köklü ve ilham veren İtalyan eğitim sistemi sunduğu geniş program seçenekleriyle her yıl binlerce uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapmaktadır. İtalya’da Üniversite Eğitimi Rehberi niteliğindeki yazımız düşük eğitim harçları ve geniş burs seçenekleriyle tam bir eğitim ülkesi olan İtalya’da eğitimle ilgili detaylı bilgi içermektedir.

Neden İtalya’da Üniversite Eğitimi?

İtalya sunduğu dünya standartlarında kaliteli eğitim ve fırsatlarla tam bir eğitim ülkesidir. Neden İtalya’da eğitim almalısınız sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz.

 • Avrupa’nın ilk üniversitesi olan ve uluslararası üniversite akreditasyon sistemine isim babalığı yapan Bologna Üniversitesi ve birçok köklü üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.
 • İtalyan üniversiteleri dünya sıralamalarında oldukça iyi seviyelerdedir. İtalya, dünyada ilk 500 de en çok üniversiteye sahip 3. Avrupa ülkesidir.
 • İtalya’da üniversite eğitimi aldığınızda ana dili seviyesinde İngilizcenin yanında günlük yaşamda öğreneceğiniz ve size katma değer katacak İtalyancayı da öğrenmiş olacaksınız.
 • 300 ün üzerinde, tamamen İngilizce program seçeneği sunmaktadır.
 • İtalya’da eğitim ücretleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür.
 • Uluslararası öğrenciler için geniş burs imkanları sunmaktadır.
 • İtalya konumu itibariyle önde gelen Avrupa ülkelerine oldukça yakındır. Yurtdışında eğitim tecrübesinin yanında gezmek için de harika bir lokasyondur.
 • İtalya’da eğitim aldığınızda hem çok gezen hem de çok okuyan olursunuz!
 • Türkiye’yle dış ticaret hacmi en yüksek 2. Avrupa ülkesidir. İtalya’da eğitim aldığınızda öğreneceğiniz İtalyanca ve İtalyan yaşamına hakimiyetiniz CV nizde önemli bir imza olacaktır.

 

İtalya’da Üniversite Fiyatları

İtalya’da üniversite ücretleri Avrupa’da en uygun ülkelerden biridir. Sosyal devlet anlayışının yerleştiği İtalya’da devlet üniversitelerinin fiyatları aile gelirine göre belirlenir. Üniversite harçları yıllık 500 Eurodan başlayıp 3.000 Euro ya kadardır. İşlemlerini yaptığımız öğrencilerimiz için okul ücretlerinden indirim sağlamaktayız.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Üniversite Fiyatları” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

İtalya’da üniversite okumak için gerekenler programlara göre değişiklik göstermektedir. Bazı bölümler sınavla öğrenci kabul eder. Bazı bölümler ise öğrencinin motivasyonu ve akademik yeterliliğini ölçen dil belgesi veya özel sınavlara göre değerlendirme yapar.
italyada-okumak

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Nasıl Üniversite Okuyabilirsiniz?

İtalya’da üniversite eğitimi alabilmek için bölüm bazında değişen kriterler bulunmaktadır. Temel şart 12 yıllık temel eğitimi tamamlamaktır. Bunun yanında üniversite sınavında her iki oturumda da eğitim almak istediğiniz alandan barajı geçmeniz gerekmektedir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Nasıl Üniversite Okunur?” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya’da Eğitim Dili

İtalya’da eğitim dili genel olarak İtalyanca’dır. Ancak İtalyan üniversitelerinin globalleşme adımı olarak her yıl artan sayıda İngilizce bölüm açılmaktadır. İtalya’da 300 ün üzerinde tamamen İngilizce eğitim programı sunulmaktadır.

İtalya Üniversiteleri Kabul Şartları

İtalya’da üniversite eğitimi alabilmek için bölüm bazında farklı kabul kriterleri söz konusudur. Bazı bölümler için sınav düzenlenirken, bazı bölümler sınavsız olarak öğrenci kabul etmektedir. Tıp, Mühendislik, Mimarlık, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi programlar sınavla öğrenci kabulü yapmaktadırlar.

italyada-universite-egitimi-rehberi

İtalya’da Eğitim Sistemi

İtalya uluslararası öğrenciler için lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde tamamen İngilizce olarak 300’ün üzerinde program seçeneği bulunmaktadır. İtalya’da lisans eğitimi(Laurea), 3 yıl yüksek lisans eğitimi(Laurea Magistrale) ise 2 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde ise lisans ve yüksek lisans eğitimi birleşik(Laurea a Ciclo Unico) olarak verilmektedir ve eğitim süresi 5 yıldır. Tıp, Diş Hekimliği gibi bölümlerde ise eğitim süresi 6 yıldır.

 

İtalya’da Üniversite Sınavları

İtalya’da üniversite eğitimi için merkezi bir sınav bulunmamaktadır. Bazı bölümler için sınavla öğrenci kabul edilirken bazı bölümlerde sınavsız eğitim almak mümkündür. Sınavla öğrenci kabul eden bölümlerin bazılarında ortak sınavlar bulunurken bazılarında da üniversiteler bünyesinde sınavlar düzenlenmektedir.

Sınavla öğrenci kabul eden bölümler:

 • Tıp
 • Mimarlık
 • Mühendislik
 • Eczacılık
 • Diş Hekimliği

gibi bölümlerdir.

 

İtalya’da Okuyabileceğiniz Bölümler

 

İtalya’nın En İyi Üniversiteleri

İtalyanın En İyi  Üniversiteleri yazımızdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Ancak unico ciclo denilen bütünleşik programlarda eğitim süresi daha uzundur. Bu programlardan tıp ve diş hekimliği eğitimi 6 yıl, hukuk eğitimi ise 5 yıl sürmektedir. Türkiye’de popüler olan programları İtalya’da tamamen İngilizce olarak okuyabilirsiniz.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Yüksek lisans eğitimi lisans eğitimi sonrası alanında uzmanlaşmak isteyen öğrenciler içindir. İtalya ise sadece ismiyle özdeşleşen mimarlık eğitimiyle değil; coğrafi konumu, siyasi tarihi gibi dünya kültür ve sanat tarihine yön vermiş birçok özelliğiyle birçok alanda master eğitimi alabileceğiniz harika bir ülkedir.

İtalya’da yüksek lisans eğitimi ülkemizdeki gibi iki yıl sürmektedir ve tezlidir.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

İtalya’da Sınavsız Üniversite Eğitimi

İtalya’da sınavsız okuyabileceğiniz bölüm seçeneği oldukça geniştir. Türkiye’de çokça tercih edilen bölümleri İtalya’da sınavsız olarak okumak mümkündür.

İtalya’da sınavsız okuyabileceğiniz bölümler şunlardır:

 • İşletme Ekonomi
 • Finans
 • Uluslararası İlişkiler
 • Küresel Yönetim
 • Hukuk
 • Moda-Tasarım
 • Gastronomi
 • Psikoloji

Siz de TYT-AYT sınavı stresini yaşamadan İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi almak için bize ulaşın!

 

İtalya’da Yaşam Masrafları

İtalya, Avrupa’nın en yüksek yaşam standartlarına sahip ülkelerinden biridir. İtalya’da bir öğrencinin yıllık masrafları 6.000-9.000 Euro arasındadır. Bu müktara tüm giderler dahildir. İtalya’da yaşam maliyetleri hesaplanırken İtalya’da yaşam ve eğitim tecrübesine sahip EGE Abroad ekibi olarak bizler ve İtalya’da eğitim gören öğrencilerimizin verileri göz önünde bulundurulmuştur.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Yaşam Maliyeti” yazımıza göz atabilirsiniz.

 

italyada-universite

 

İtalya’da Üniversite Burslu Eğitim

İtalya düşük eğitim ücretlerinin yanında geniş burs imkanları da sunmaktadır. Yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda burs almak mümkündür. İtalya’da burslu üniversite eğitimi için izlemeniz gereken bir süreç bulunmaktadır. Bu alanda sunduğumuz profesyonel danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

 

İtalya’da Konaklama

İtalya’da konaklama için öğrencilerimizin ilk tercihi yurtlar olmaktadır. Ancak sonraki yıllarda yaşam çevresi genişledikçe kiralık oda ve daire seçeneklerini değerlendirme yoluna gitmektedirler.

İtalya’da yurtların aylık ücretleri 250-400 Euro arasında değişmektedir.

Kiralık odalar 350 Euro dan başlamaktadır. Stüdyo daireler ve 2+1, 3+1 gibi daha büyük dairelerde ise maliyet doğal olarak daha yüksektir.

 

İtalya’da Üniversiteler Ne Zaman Açılıyor?

İtalya’da üniversiteler genel olarak Eylül ayı ortasında açılmaktadır. Sınavla alım yapan bazı bölümlerde ise Ekim ortasında başlamaktadır. Ayrıca bir akademik yıl iki dönemden oluşsa da bazı bölümler 3 döneme ayrılabilmektedir.

 

İtalyan Üniversitelerine Başvuru

İtalya’da üniversitelerin ve bölümlerin başvuru tarihleri birbirinden farklıdır ve yıldan yıla değişebilmektedir. Genellikle Ekim-Kasım gibi başlar ve Haziran ayı sonu ve Temmuz ayı başı gibi sona erer. Bu sürecin iyi takip edilmesi oldukça önemlidir. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin başvuru öncesi tercih danışmanlığı, programlara başvuruları, konsolosluk işlemleri, İtalya’daki resmi işlemleri gibi tüm işlemler tarafımızca yürütülmektedir.

EduScala ekibi İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip genç ve dinamik çalışma arkadaşlarından oluşmaktadır. 

İtalya’da Eğitim Danışmanlığı

Yurtdışında eğitim alma kararı öğrenci ve veliler için önemli bir dönüm noktasıdır. İtalya’da eğitim kararı verildikten sonra ise tüm bürokratik süreçlerle ilgili aile ve veliler tam anlamıyla kargaşa yaşamaktadırlar. Farklı bir ülkede bürokratik işlemleri yürütmek hem aileler hem de öğrenciler için oldukça zorlu olabilmektedir. Bu süreçte danışmanlık hizmeti almak öğrenciye sadece eğitimine odaklanabileceği bir ortam sunması açısından önem arz etmektedir.

EduScala ekibi olarak İtalya’da yaşam ve eğitim tecrübesine sahibiz. Bu uzun ve yorucu sürecin sizin adınıza en verimli şekilde ilerlemesi için çalışıyoruz. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz. Siz de İtalya’da Üniversite Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: