fbpx
İtalya'da Eğitim

İtalya’da Yaşam Maliyeti

İtalya’da Yaşam Maliyeti

İtalya, doğal güzellikleri, mutfağı ve kültürel zenginliğiyle bilinen Avrupa’nın en yaşanılabilir ülkelerinden biridir. Akdeniz ülkesi olması sebebiyle de Türkiye ile kültürel benzerliklerin üst düzeyde olduğu İtalya, gelenek ve modernitenin bir arada olduğu harika bir ülkedir. İtalya’da yaşam maliyeti ise diğer Avrupa ülkeleri ortalamasındadır. Bu yazımızda genel olarak öğrenciler için yaşam maliyetlerinden bahsedeceğiz ancak İtalya’da yaşamak isteyen herkes için ortalama maliyetler de bu şekilde olacaktır. Ayrıca İtalya’da düşük maliyetli yaşam için de tüyolar vereceğiz. :)

 

Tüm hesaplamalar İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip EduScala ekibi olarak bizler ve öğrencilerimizden elde edilen verilere göre yapılmıştır.

 

İtalya’da Öğrenci Yaşam Maliyeti

 

İtalya’da eğitim demek düşük eğitim ücretleri ve geniş burs seçenekleri demektir. İtalya’da yıllık eğitim ücretleri 500-3.000 Euro arasında değişmektedir. Bunun yanında 2.000-5.200 Euro arasında değişen miktarlarda da burs almak mümkündür. 

 

İtalya’da öğrenci yaşam maliyeti hesaplamamızı temel giderler olan konaklama, ulaşım, yeme-içme, eğitim giderleri gibi kategoriler üzerinden yapacağız. Ayrıca kültürel aktiviteler, gezi-seyahat gibi İtalya’da eğitim alan öğrenciler için önemli olan kategorileri de ekleyerek tüm yaşam maliyetini ortaya koymaya çalışacağız. 

 

Konaklama

İtalya’da konaklama seçenekleri yurtlar, kiralık odalar veya kiralık daireler şeklindedir. Genellikle eşyalı olarak kiralanan odalar ve dairelerde ihtiyacınız olabilecek temel birçok eşya bulunmaktadır. 

İtalya’da yurtların aylık ücretleri 250-400 Euro arasında değişmektedir. 

Kiralık odalar ise genellikle 350 Euro dan başlayıp 650-700 Euro ya kadar çıkmaktadır. 

Kiralık daireler ise genellikle 800 Euro dan başlamaktadır. 

Fiyatlandırmalar odaların büyüklüğüne, kişi sayısına, konuma göre değişiklik göstermektedir.

 

Ulaşım

İtalyan şehirlerinde ulaşım için metro, tram, otobüs gibi birçok alternatif bulunmaktadır. Alacağınız günlük biletler veya abonman kartları tüm şehir içi araçlarını kapsamaktadır. Şehir içi ulaşım için aylık abonman şeklinde kartları tavsiye etmekteyiz. Öğrenciler için aylık abonman ücretleri 22-30 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca şehrinizin bulunduğu bölgedeki trenler ve tüm şehir içi ulaşım araçlarını kapsayan abonman seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Bunun da ücreti 100 Euro civarındadır. 

italyada-yasam-maliyeti
italyada-yasam-maliyeti

Yeme-İçme

İtalyan mutfağı ve İtalyanların yeme-içme alışkanlıkları Türkiye’ye benzerdir. Daha çok hamur işi ağırlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olan İtalya’da beslenme alışkanlarınız ne olursa olsun size uygun gıdaları rahatlıkla bulabilirsiniz. İtalya’da öğrenciler için aylık mutfak masrafları 100-120 Euro civarındadır. Özellikle Esselunga, Penny, Lidl gibi market zincirleri uygun fiyatlar ve kaliteli ürünler bulabileceğiniz marketlerdir. 

 

Eğitim Giderleri

İtalya’da eğitim ücretleri diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça düşüktür. Yıllık 500-3.000 Euro arasında değişen eğitim ücretlerinden indirim sağlamak da mümkündür. Okul harçlarının yanında kitap, kırtasiye gibi giderler de oldukça düşüktür. Üniversite kütüphaneleri oldukça zengin kaynaklara sahiptir ve ihtiyacınız olan kitabı bulamadığınız taktirde bunu üniversite yönetiminden talep etme hakkınız bulunmaktadır. Kitap ve kırtasiye gibi giderler için ise aylık 20-30 Euro gibi bir harcama yeterli olacaktır.

 

Kültürel Aktiviteler

İtalya’nın her şehri yılın her dönemi konserler, sergiler, fuarlar gibi çok çeşitli kültürel aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinlikler için ise aylık ortalama 20-30 Euro gibi bir masraf yeterli olacaktır. Ayrıca her ayın ilk pazar günü birçok müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.

 

“Her ayın ilk pazar günü İtalya’da müzeler ücretsizdir.”

 

Gezi-Seyahat

İtalya, harika doğası ve tarihi eserleriyle her köşesi farklı zenginliğe sahip bir ülkedir. Her noktasına trenle ulaşabilirsiniz. Kuzeyinden güneyine tüm zenginlikleri görmek için ise aylık ortalama 40-50 Euro gibi birçok masraf yeterli olacaktır. Ayrıca vizeniz ile Schengen bölgelerinde de serbest dolaşım hakkına sahip olacaksınız. Bu sayede birçok Avrupa ülkesini de görme şansınız olacak.


İtalya’da Öğrenciler İçin Yaşam Maliyetleri

 

  Devlet Üniversiteleri Özel Üniversiteler
Konaklama 300 EURO 400 EURO
Ulaşım 30 EURO 30 EURO
Beslenme 100 EURO 100 EURO
Çeşitli Giderler 120 EURO 220 EURO
Aylık Gider Toplamı 550 EURO 750 EURO
Yıllık Gider Toplamı (10 Ay) 5.000 EURO 7.500 EURO
Yıllık Eğitim Ücreti 1.000 EURO (ORTALAMA) 7.000 – 25.000 EURO 
Yıllık Genel Toplam 6.000 – 9.000 EURO (55.000 TL CİVARI) 14.500 – 32.500 EURO 

Tüm bu veriler ışığında İtalya’da öğrenci yıllık yaşam maliyeti devlet üniversitelerinde eğitim için ortalama 6.000-9.000 Euro civarındadır.
Bu maliyete eğitim ücretleri ve diğer tüm yaşam giderleri dahildir. İtalya’da üniversitelerin %90’ı ise devlet üniversiteleridir. Özel üniversiteler genellikle moda, tasarım, dizayn gibi spesifik alanlarda eğitim vermektedir. Bu ücretlerle Türkiye’de üniversite eğitim maliyetleri karşılaştırıldığında Türkiye’de bir vakıf üniversitesinde eğitim maliyetleriyle neredeyse aynı olduğu görülmektedir.

 

İtalya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

İtalya’da bir öğrencinin genel olarak  aylık maliyeti 600 ila 800 euro arasındadır.

İtalya’da Hayat Pahalı Mı?

İtalya’da hayat giderleri diğer Avrupa ülkeleri ortalamasındadır. Ancak alışveriş için uygun maliyetli birçok seçenek bulunmaktadır. Ayrıca kuzey ve güney şehirleri arasında yaşam giderleri olarak farklılık bulunmaktadır. Güney şehirlerinde yaşam giderleri kuzey şehirlerine göre daha düşüktür. 

 

İtalya’da Yaşam Standartları

İtalya’da yıllık enflasyon oranı %1 civarındadır. Bu da ürünlerin fiyatlarının neredeyse değişmediğini göstermektedir.
Ayrıca İtalya dünyanın en büyük 8. ekonomisidir. Sosyo-ekonomik açıdan gelişmiş bir ülke olan İtalya’da yaşam standartları da buna bağlı olarak yüksektir.

Siz de dünya standartlarında bir eğitimi düşük eğitim ücretleri ve geniş burs seçenekleriyle almak için İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip EduScala ekibine ulaşabilirsiniz. 


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur.
Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Yaşam Maliyeti ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve
+90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: