fbpx
Bölümler

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak, eğitim ve meslek hayatınız boyunca sizinle birlikte kalacak harika bir deneyim olacaktır. Rönesans ruhunu hissedeceğiniz, modern çağ araştırmalarına önderlik eden tarihi üniversitelerde eğitim almak ufkunuzu genişletecek ve elbette eğitiminiz boyunca Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birini keşfetme şansına sahip olacaksınız.

 

İtalya’da Master Eğitimi ülkemizdeki gibi 2 yıl sürer ve tezlidir. Ayrıca daha çok moda tasarım veya ileri derece programlar olan 1 yıllık master programları da mevcuttur. Temel dersler, seçmeli dersler, seminerler ve stajlarla aldığınız 120 AKTS ve tez savunmanız ardından yüksek lisans derecesini elde edersiniz. İtalya’da yüksek lisans eğitimi genellikle bir akademik yılda 2 dönem şeklindedir. İtalya’da akademik yıl Eylül ayının ortasından başlar Haziran ayının sonu veya Temmuz ayının başına kadar sürer. Üniversitelerde eğitim genellikle iki dönem olacak şekilde düzenlenir.

Birinci yarıyıl Eylül / Ekim aylarında başlar ve Ocak / Şubat aylarında sona erer.

İkinci yarıyıl Şubat ayında başlar ve Haziran sonu veya Temmuz ayı başında sona erer.

Bazı bölümlerde ise eğitim 3 dönem şeklinde planlanmıştır. 

 

Neden İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi ?

İtalya’da okumak demek dünyanı en köklü üniversitelerinde kaliteli bir eğitim şansı elde etmektir. Master için Lisans eğitimine göre daha geniş ölçekte tamamen İngilizce programlar mevcuttur. Türk öğrenciler İtalya’da master yapmak için öğrenciler genellikle psikoloji, mühendislik, mimarlık, iç mimarlık, sanat tarihi, hukuk, uluslararası ilişkiler, işletme ekonomi, gibi alanlar ve moda tasarım, dizayn gibi bölümleri tercih ederler. Tabii ki seçenek bu bölümlerden daha geniştir.

 

İtalya’da Master Programları 

 

İtalya’da Yüksek Lisans İçin Gerekenler

İtalya’da yüksek lisans eğitimi alabilmeniz için yerine getirmeniz gereken birtakım şartlar mevcuttur. Bunlardan ilki Türkiye’den mezun olduğunuz lisans bölümüyle ilgili bir programa başvuru yapmanızdır. Çünkü değerlendirme sürecinde aldığınız derslere bakılır ve başvuru yaptığınız programla ilgili akademik geçmişiniz ve yeterliliğiniz ölçümlenir.

İtalya’da master eğitimi kabul şartı olarak bir üniversite hariç lisans mezuniyet ortalamasıyla ilgili bir alt sınır bulunmamaktadır. Ancak ortalamanızın yüksek olması değerlendirme sürecinde kabul şansını artıran bir unsurdur.

İtalya’da Master Yapmak için bir diğer şart ise dil belgesidir. Üniversiteler genellikle B2 düzeyinde dil sertifikası talep ederler. Bunların ise TOEFL/IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan olması gerekir.

İtalya’da Master Eğitimi almaya karar verdikten sonra geçmeniz gereken süreç uzundur ve birçok bürokratik engelle karşılaşmanız muhtemeldir. Bu süreçte profesyonel bir destek alarak doğru şekilde yönlendirilmeniz zaman kaybı ve ekstra maliyet gibi faktörleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. İtalya’da yüksek lisans eğitimi için sunduğumuz danışmanlık hizmetleriyle ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi için “İtalya’da Okumak İçin Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

italyada-yuksek-lisans

İtalya’da Yüksek Lisans Yapmak İçin Not Ortalaması Kaç Olmalıdır?

İtalya’da master eğitimi için bir üniversite haricinde (3,00 ve üzeri ortalama istiyor) ortalama şartı aranmıyor. Ancak öğrencilerimize başvurulardan daha iyi sonuçlar almak için 3,00 ve üzeri ortalamaya sahip olmalarını tavsiye etmekteyiz.

 

İtalya’da Yüksek Lisans Kaç Yıl?

İtalya’da master eğitim ülkemizdeki gibi 2 yıldır ve tezlidir. Bunun yanında moda tasarım, güzel sanatlar gibi alanlarda 1 yıllık master veya sertifika programları da mevcuttur.

 

İtalya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışabilir Miyim?

İtalya’da eğitiminiz esnasında hem okuyup hem de çalışabilirsiniz. İtalya’da öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.

 

İtalya’da Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Öncelikle yüksek lisans yapmak istediğiniz alanla ilgili lisans diplomasına sahip olmanız gerekir. Sonraki süreç dil bilginizi göstermektir. Bunun için uluslararası geçerliliği olan TOEFL/IELTS gibi sınavlardan B2 düzeyinde sertifikaya sahip olmanız gerekir. Başvurudan İtalya’da eğitiminize başlayan kadarki süreç ise uzun bir süreçtir ve birçok bürokratik işlem bulunur. Bu süreçle ilgili İtalya’da Eğitim ve Yaşam tecrübesine sahip EduScala Eğitim Danışmanlık ekibinden profesyonel bir destek alarak eğitiminize daha iyi odaklanabilirsiniz.

 

İtalya’da Yüksek Lisans Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri

İtalya’da Master Eğitimi almanın en iyi yanı oldukça kaliteli bir eğitimi cazip koşullarda almaktır. İtalya’da üniversitelerin yıllık eğitim ücretleri 500 ila 3.000 Euro arasında değişir. Okul ücretlerinden indirim sağlamak mümkündür.

İtalya’da yaşam maliyeti ise aylık 600-900 Euro arasındadır. 10 aylık eğitim süresi üzerinden hesaplandığında ise bu maliyetin yıllık 7000-9000 Euro arasında değiştiği görülebilir.

Bu hesaplama İtalya’da eğitim ve yaşam tecrübesine sahip bizler ve öğrencilerimizin yaptığı ortalama harcamalar üzerinden hesaplanmıştır.

Bunun yanında İtalya’da burs seçenekleri de mevcuttur. İtalya’da burslu yüksek lisans eğitimi için bizimle iletişime geçin.

 

İtalya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları

İtalya’da master yapmanın bir çok açıdan avantajı bulunur. Ancak belli başlı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İtalya’da eğitim aldığınızda tüm Avrupa’da ve dünyada geçerli “mavi diploma”nız olur. Bu diplomayla iş dünyasında Avrupa ülkelerinin kapıları size açılır.
  • İtalya’da eğitim aldığınızda İngilizce yanında size önemli bir katkı sağlayacak olan İtalyancaya da hakim olabilirsiniz. Bu da CV nizde önemli bir artı değer olacaktır.
  • İtalya’dan alacağınız diploma YÖK tarafından tanınmaktadır. Türkiye’de çalışmak istediğinizde herhangi bir bürokratik engelle karşılaşmadan mesleğinizi icra edebilirsiniz.
  • İlk 500’de en çok üniversiteye sahip Avrupa’nın 3. ülkesi İtalya’dır. İtalya’da eğitim, dünyanın en köklü üniversitelerinde cazip bir eğitim imkanı elde etmektir. 
  • İtalya’da master eğitimi alabileceğiniz, tamamen İngilizce 200 ün üzerinde program bulunmaktadır. Alanınızla ilgili dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden birçok program seçeneğiniz bulunmaktadır.

İtalya’da Burslu Master İmkanı

İtalya’da master yaparken burs alabilirsiniz. Burs miktarı yıllık 2.000-5.200 Euro arasında değişir. Bu miktar tüm yaşam giderlerinizi karşılamaya yetmez ancak bütçenize ciddi anlamda destek sağlar.

 

İtalya’da Master Başvuru Tarihleri

İtalya’da Master yapmak isteyen öğrenciler için başvuru tarihleri okuldan okula değişmekle beraber, genel olarak Ocak ila Nisan ayları arasındadır.

Bazı bölümlerde ise başvurular daha erken başlar.

İtalyan Üniversitelerinin Yüksek Lisans Başvuruları başladı! Siz de İtalya’da prestijli bir master eğitimi için İtalya’da Eğitim ve Yaşam tecrübesine sahip EduScala ekibine danışabilirsiniz.

 


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz.

Siz de İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: