fbpx
İtalya'da Eğitim

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya’da Üniversite Eğitimi Almak

Polonya’da üniversite eğitimi almak demek, Avrupa’nın önde gelen üniversitelerinde düşük yaşam maliyetleriyle eğitim almak demektir. Her yıl dünyanın her yerinden uluslararası öğrencilere kapılarını açan Polonya, Türkiye’den de binlerce öğrenciyi misafir etmektedir. Polonya’da üniversite okumak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. 

 

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi?

Polonya’da üniversite eğitimini cazip kılan birçok etmen bulunmaktadır. Türkiye’de üniversite sınavı artık sizin için aşılması zorunlu bir eşik olmayacak. Polonya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız Türkiye’de üniversite sınavında herhangi bir üniversiteye yerleşme şartı bulunmamaktadır. Bunun yanında Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen farklı bir para birimi kullanan Polonya’da yaşam maliyetleri de düşüktür. “Neden Polonya’da eğitim almalıyım?” sorusuna şöyle cevap verebiliriz:

 • Üniversite sınavı derdiniz yok! Polonya’da eğitim almak için Türkiye’de herhangi bir üniversite kazanmanıza gerek yoktur. Lise diplomanızla Polonya’da eğitim alabilirsiniz. 
 • 2004’ten beri Avrupa Birliği üyesi olan Polonya genç ve ve dinamik bir nüfusa sahiptir. İşsizlik oranları da oldukça düşük olan Polonya, geleceğe umutla bakan bir ülke konumundadır. 
 • Polonya’da üniversite eğitimi YÖK onaylıdır. Dünya sıralamalarında üst sıralarda yer alan Polonya Üniversitelerinin YÖK denkliği problemi yoktur. Mezuniyetiniz sonrası hem Polonya, hem de Türkiye’de çalışabileceksiniz.
 • Polonya dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında 23 üniversiteye sahiptir. Nobel ödüllü ilk kadın Madame Curie Skłodowska, ünlü piyanist Frederic Chopin, dümyaca ünlü astronom Nicolaus Copernicus Polonya Üniversitelerinin köklü ve kaliteli eğitiminin en güzel örneklerindendir. 
 • Türkiye’de yükselen üniversite eğitimi maliyetlerine nazaran Polonya’da eğitim oldukça önemli bir alternatif olarak dikkat çekmektedir. Yaşam maliyetleri düşük olan Polonya’da bir yıllık eğitim maliyeti Türkiye’de bir özel üniversitede eğitim maliyetine denktir.
 • Polonya’da eğitim aldığınızda tüm Avrupa’da serbest dolaşım hakkı elde edeceksiniz. Böylelikle hem Avrupa’da eğitim alıp hem de yeni ülkeler ve kültürler keşfetme imkanınız olacak. 
 • Polonya’da birçok bölümde İngilizce eğitim verilmektedir. Globalleşmeye önem veren Polonya üniversiteleri her yıl artan sayıda öğrenciyi üniversitelerinde ağırlamaktadır. 
 • Polonya’dan mezun olduğunuzda “mavi diploma” sahibi olursunuz. Diplomanız tüm Avrupa’da ve dünyada tanınır. 
 • Polonya’da eğitim gördüğünüzde yasal çalışma izni elde edersiniz.
 • Polonya’da İngilizce eğitim aldığınızda hem ana dil seviyesinde İngilizce öğrenmiş, hem de Lehçe öğrenerek kendinize bir artı değer katmış olursunuz. 

Polonya’da Üniversite Fiyatlarıpolonya-universiteleri

Polonya’da üniversite eğitim ücretleri 1500 Euro dan başlamaktadır. Seçeceğiniz programa göre değişiklik gösteren eğitim ücretleri, mühendislik programları için 3.500; tıp, diş hekimliği gibi sağlık programları için ise 10.000 Euro civarındadır.

 

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Polonya’da üniversite eğitimi alabilmek için temel şart Türkiye’de lise mezunu olmanızdır. Birçok bölümde sınavsız eğitim alabileceğiniz Polonya, İngilizce seviyesiyle ilgili endişesi olan öğrenciler için de dil hazırlık programları sunmaktadır. Böylelikle eğitiminiz öncesi İngilizcenizi geliştirebilir, sonrasında ise istediğiniz bölümde eğitiminize başlayabilirsiniz. 

 

Polonya’da Nasıl Üniversite Okunur?

Polonya’da üniversite okumak için lise diplomanız yeterlidir. Birçok bölümde herhangi bir sınav şartı bulunmazken, bazı bölümler Skype mülakatı veya ortak bir sınavla öğrenci kabul etmektedir. 

polonya-universitePolonya’da Eğitim Dili

Polonya’da eğitim dili %100 İngilizce olan birçok bölüm bulunmaktadır. Türkiye’de öğrencilerin en çok tercih ettiği tıp, mühendislik, mimarlık, diş hekimliği gibi bölümleri tamamen İngilizce olarak Polonya’da okumanız mümkündür.

 

Polonya Üniversiteleri Kabul Şartları

Polonya üniversitelerine girişte her üniversitenin baz aldığı farklı kabul şartları bulunmaktadır. Çoğu üniversite sınavsız, öğrencinin akademik motivasyonu ve dil yeterliliğine göre değerlendirme yaparken; bazı bölümlerde mülakat veya ortak sınav düzenlenmektedir. Sınavsız bölümler için uluslararası geçerliliği olan dil belgesi, lise not ortalaması gibi konular göz önünde bulundurulmaktadır. 

Polonya’da Okunabilecek Bölümler

Türkiye’de öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümleri Polonya’da sınavsız olarak okuyabilirsiniz. Polonya’da tamamen İngilizce olarak okuyabileceğiniz bölümler ise şunlardır:

  • Tıp
  • Mühendislik
  • Diş Hekimliği
  • Eczacılık
  • Psikoloji
  • İşletme-Ekonomi
  • Uluslararası İlişkiler
  • Siyasal Bİlimler

 

Polonya’nın En İyi Üniversiteleri

Varşova Üniversitesi
Varşova Teknoloji Üniversitesi

 

Polonya’da Lisans Eğitimi

Polonya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Polonya’da eğitim aldığınızda Türkiye’de aynı dönemde eğitime başladığınız birine göre hayata bir yıl erken atılmış olursunuz. Böylelikle eğitim hayatınızı finanse etme şansı olur. Tıp, diş hekimliği gibi bölümlerde ise bu süre ülkemizdeki gibi 5 ve 6 yıldır. Mezuniyetiniz sonrası Polonya’da yaşama ve çalışma imkanına sahip olursunuz. Ayrıca alacağınız “mavi diploma”yla tüm Avrupa’da çalışma imkanı elde edersiniz. 

 

Polonya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Polonya’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Türkiye’de eğitim aldığınız lisans bölümüne göre Polonya’da eğitim alarak alanınızda uzmanlaşabilir, Polonya’da ve tüm Avrupa’da çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Ayrıca ana dil seviyesinde İngilizce ve Polonya yaşamınızda öğreneceğiniz Lehçe ile önemli bir kazanım elde etmiş olursunuz. 

 

Polonya’da Yaşam Masrafları

Polonya, 2004 yılında beri Avrupa Birliği üyesidir. Birliğin en genç ve dinamik nüfusuna, en hızlı büyüyen ekonomisine sahip ülkelerinden biridir. Ayrıca Euro dan farklı bir para birimi (Zloti) kullanılan bir ülke olmasından dolayı yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşüktür. 

Polonya’da bir öğrencini aylık gideri her şey dahil 500-700 Euro civarındadır. Yıllık yaşam masrafları ise 5.000-7.000 Euro civarındadır. Bu ücret ise Türkiye’de ortalama bir özel üniversitenin yıllık eğitim ücretine denktir. 

 

Polonya’da Konaklama

Polonya’da konaklama seçeneği olarak öğrencilerimiz genellikle yurtları tercih etmektedirler. Polonya’da yurtların aylık ortalama ücretleri 100-200 Euro arasında değişmektedir. Ev kiraları ise şehirden şehre ve bölgeden bölgeye değişmekle birlikte 250-400 Euro arasındadır. 

Polonya’da Üniversiteler Ne Zaman Açılıyor?

Polonya’da Üniversiteler genel olarak eylül ayında eğitime başlamaktadır.

Polonya Üniversitelerine Başvuru

Polonya Üniversitelerine başvuruları EduScala aracılığıyla yapabilirsiniz.

Polonya’da Eğitim Danışmanlığı

EduScala Polonya Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz. Siz de Polonya’da Üniversite Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: