fbpx
İtalya'da Eğitim

TIL Sınavı Nedir

TIL Sınavı Nedir

İtalya’nın mühendislik eğitimi almak öğrencilerin merak ettikleri konuların başında İtalya üniversite sınav sistemi gelir. İtalya’da üniversite sınavları Türkiye’deki gibi ulusal düzeyde değildir. Bazı bölümler için sınvla öğrenci kabul edilirken bazı bölümler için sınavsız kabul almak mümkündür. Bu sınavlardan biri de TIL sınavı veya TIL-I olarak bilinir. Bu yazımızda TIL sınavı nedir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Politecnico Di Torino TIL Sınavı

Avrupa’nın en seçkin üniversitelerine sahip ülkelerden biri olan İtalya’da mühendislik en çok tercih edilen programlar arasındadır. Ülkede bulunan teknik üniversiteler yüksek standartlarda eğitim imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda birçok İngilizce program seçeneğiyle öğrencilerin iş hayatına güçlü bir şekilde başlangıç yapmalarını da sağlar. TIL-I sınavı Politecnico Di Torino‘nun mühendislik dalında eğitim almak öğrencilerine uyguladığı bir sınavdır.

TIL-I Sınavı Online Mı

Dünyada 2019 yılından bire süregelen Covid-19 salgını nedeniyle birçok sınav internet üzerinden bilgisayarla yapılmaya başlanmıştır. Bu nedenle TIL sınavı için de artık online sınav uygulamasına geçilmiştir.

til-sinavi-nedir

TIL-I Sınavı Konular

İtalyan Üniversitelerinde Mühendislik okumak isteyen öğrencilerimizin en çok merak ettiği konulardan biri olan TIL-I sınav içeriği hakkında kısaca bilgi vermeye çalışalım.

Bilindiği gibi mühendislik dalı ağırlıkla sayısal bilgi becerisine dayanan, matematik ve fizik gibi ders konularını kapsayan bir yapıya sahiptir. Ezberci bir eğitim sisteminin olmadığı İtalyan üniversiteleri öğrencilerin sayısal bilgileri dışında akıl veya mantık yürütme konusunda da yeterli seviyede olmalarını bekler. TIL-I sınav içeriği de bu temeller üzerine kuruludur.

  • Sınavda 18 soru Matematikten, 12 soru Fizikten, 6 soru Mantık Yürütmeden ve 6 soru Okuduğunu Yorumlama ve Anlama beceresinden gelir. Toplam TIL-I sınav süresi 90 dakikadır.
  • Her doğru cevap öğrencilere 1 puan kazandırırken, yanlış cevaplar 0,25 puan kaybettirir.

TIL-I Sınavı Puanlaması 

TIL-I sınavlarında boş bıraktığınız sorular hesaplama sistemine dahil edilmemektedir. Ancak yanlış cevaplar doğru cevapların puanlarını düşürecektir. 4 yanlış cevap 1 doğru cevap puanını düşürür. Kısaca bunu “yanlış cevapların 0,25 puan kaybettirmesi“ olarak özetleyebiliriz.

TIL-I Sınavı Hazırlık

TIL-I sınavları Polictenico Di Torino tarafından uygulandığı için sınav içeriği bu eğitim kurumlarının beklentilerine uygun konuları kapsamaktadır. İtalya’da eğitim sistemi ve müfredat ülkemizden farklı olduğu için sınava hazırlık sürecinde nasıl hareket edileceği konusunda uzman desteği almanız yararlı olacaktır. Sınava hazırlık için profesyonel destek almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Öğrencilerimizi sınava özel kaynaklarımız ve deneme sınavlarımız ile en iyi şekilde hazırlamaktayız.

İtalya’da Mühendislik Okumak 

Avrupa ülkelerinden birinde eğitim almak ve uluslararası düzeyde bir diplomaya sahip olmak demektir. Bunun en iyi adresi de İtalya’dır. Maddi açıdan kıyaslandığında İtalyan üniversiteleri birçok ülkeye göre çok daha düşük eğitim ücretlerine sahiptir. Ülkenin eğitim sisteminin bir gereği olarak harç ücretleri oldukça düşüktür. Aynı zamanda geniş burs seçenekleri bulunmaktadır. Dünyanın en iyi üniversitelerine sahip İtalya, kaliteli bir yurtdışı eğitim tecrübesi sunmaktadır.

İtalya’da lisans eğitim süresi ise 3 yıldır. İtalya’da mühendislik eğitimi alan öğrenciler edindikleri diplomayla Avrupa ülkelerinde iş bulma fırsatını yakalayabilirler. Dileyen öğrenciler ise İtalya’nın ve Avrupa’nın en iyi üniversitelerinde yüksek lisans eğitimine devam edebilirler. Bu sayede alanlarında ileri bir birikim seviyesine yükselebilirler.


EduScala İtalyan Üniversitelerine Resmi olarak başvuru yapma hakkına sahip bir kurumdur. Tüm çalışmalarımızı öğrencilerimiz bürokratik süreçlere değil eğitime odaklanması için titiz ve etkili bir şekilde yürütüyoruz. Siz de TIL Sınavı ile ilgili detaylı bilgi almak, sunduğumuz hizmetlerden faydalanmak için +90 216 599 1 343 (EGE) ve +90 555 888 1 343(EGE) no’lu telefonlarımızı arayabilir; [email protected] adresine mail atabilir veya iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
error: İçerikler Korunmaktadır.
Mesaj atın
Bize Ulaşın
Merhaba
Sana yardımcı olabilmek için buradayız :)
%d blogcu bunu beğendi: